Enberg: ”Vi fick den start vi ville”

Lejon har haft en tuff öppningen även i år på serien. Trots drömstart var Piteå ett nummer för stort när de gästade. ”Vi fick den start vi ville på matchen”, konstaterade Patrik Enberg.

Sport2015-09-23 23:46

Han värvades från just Piteå till den här säsongen. 21–åringen ikläder sig i år en viktig ledarroll i Lejon. Tillsammans med Sebastian Salomonsson och Mattias Thörnqvist i förstaformationen fick de bästa tänkbara start. Efter bara drygt 30 sekunder hade pucken letat sig in bakom Linus Styrman.

– Det var skönt att få ett mål att gå på. Men sedan fick de ta kontroll lite väl enkelt.

Piteå var skickligt på att vända spelet och när de skruvade upp tempot hade Lejon svårt att hänga med.

– När de fick 1–1 och 1–2 blev vi kanske lite stressade.

Många boxplay

Pressen från Piteå var hård och gästerna fick i väg hela 22 skott mot Joakim Vikström i den första perioden. I andra perioden kunde Piteå rycka ännu mer i målprotokollet. Laget gick upp till 5–1.

– Det var mycket boxplay och mot ett lag som Piteå går det inte att spela så mycket som vi gjorde.

Bröderna Plesas var inte med den här matchen heller.

Saknar ni dem mycket?

– Absolut saknar vi dem. De är en offensiv kraft. Samtidigt har vi klarat av jobbet bra ändå så här långt.

Lejon har två förluster efter två matcher och 2–10 i målskillnad.

– Vi har mött två av de bästa lagen. Vi får ta med oss det bästa av det.

Enberg gjorde sitt första mål för säsongen, när Lejon reducerade till 2–5.

– Alltid något. Jag fick en fin passning av Salomonsson och hade nästan öppet mål.

Absolut saknar vi dem.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!