Elin fortsätter i damallsvenskan

Sunnanås mittfältare Elin Johansson har gjort sitt val. Efter fyra säsonger i Skellefteklubben fortsätter hon sin elitsatsning i Piteå.

Elin Johansson lämnar Sunnanå efter fyra säsongen i klubben.

Elin Johansson lämnar Sunnanå efter fyra säsongen i klubben.

Foto: Foto: Arvid Marklund

Sport2014-01-27 23:53

Under den senaste månaden har det stått klart att 21-åriga Elin Johansson skulle lämna Sunnanå. Däre­mot var det länge osäkert om den kommande säsongen skulle bli ett ”mellanår” i en lägre division eller om Elin skulle fortsätta sin elitsatsning direkt.

Men efter ett par träningar med Piteå föll sig ­valet enkelt.

– Största anledningen till detta är helt enkelt att det är så kul i Piteå. Jag gillar spelarna, tränarna och sättet de spelar fotboll på. Allt verkar bra, säger hon.

”Roligt att prova”

Elin Johansson och Piteå IF är helt överens. Kontraktet är däremot inte påskrivet men kommer bli klart inom någon dag.

– Vi får se hur det exakt kommer att se ut, men jag skulle tro att det blir 1+1 år, säger Elin, som hunnit spela en träningsmatch med sitt nya lag – då som forward.

– Men jag tror inte de kommer använda mig på den positionen. Det var roligt att prova på men det blir nog som yttermittfältare jag kommer spela.

undefined
Elin Johansson lämnar Sunnanå efter fyra säsongen i klubben.

Elin Johansson

Född: 1992-04-28.

Från: Kusmark.

Position: Yttermittfältare.

Klubbar: Kågedalens AIF (moderklubb), Morön BK, Sunnanå SK, Piteån IF.

Aktuellt: Är klar för Piteå kommande säsong.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!