Edvardsson och Åström sänkte Morön på nytt

Historien upprepa sig. Medle besegrade serieledande Morön med 2–1 för andra gången den här säsongen. Precis som senast var det Simon Åström och Samuel Edvardsson som blev Medles målskyttar.

Samuel Edvardsson och Simon Åström gjorde målen när Medle vände 0–1 till 2–1 under de sista tio minuterna.

Samuel Edvardsson och Simon Åström gjorde målen när Medle vände 0–1 till 2–1 under de sista tio minuterna.

Foto: Mikael Marklund

Sport2018-09-03 23:08
Samuel Edvardsson och Simon Åström gjorde målen när Medle vände 0–1 till 2–1 under de sista tio minuterna.
Samuel Edvardsson och Simon Åström gjorde målen när Medle vände 0–1 till 2–1 under de sista tio minuterna.

Serieettan Morön hade chansen att ta ett steg närmare serieseger under måndagskvällen, men det satte Medle stopp för. MSK 2–1-besegrade Morön för andra gången den här säsongen.

– Vi har ett lag med äldre spelare och vi spelar som vi måste göra för att kunna vinna. Vi kämpar för varandra och är tuffa att möta, säger Medles Simon Åström som har ett förflutet i Morön.

”Seriens bästa målvakt”

Den första halvleken blev mållös.

– Morön hade enormt mycket boll i första halvlek, men vi har seriens bästa målvakt i Erik Tjernkvist. Han räddade oss, säger Simon Åström.

I andra halvlek blev det Morön som fick jubla först. Viktor Carlsson placerade in 1–0-målet i den 70:e minuten.

– Det var Rasmus Sundbergs mål. Han passade mig, jag behövde bara vara där och pricka in bollen, säger Viktor Carlsson som hade en positiv känsla i det läget:

– Just då trodde jag på tre poäng. Vi borde kunna ge mer och det kändes som att vi tappade koncentrationen i slutet.

Frisparkskanon

I den 80:e minuten kvitterade Simon Åström med ett läckert frisparksmål – ett mål som gav Medle energi. Fyra minuter senare slog Samuel Edvardsson till med 1–2-målet.

– När Morön gjorde 1–0 så trodde jag att de hade matchen. Men vi har vänt matcher förut och vi gjorde två mål på ganska få chanser, säger Simon Åström om sitt Medle som såg till att Moröns segersvit tog slut efter tio raka segrar.

”Ska vinna derbyt”

Morön toppar serien och har sex poäng tillgodo på tvåan Bergsbyn. Redan till helgen väntar ett nytt hett möte för serieledaren.

– Vi ska vinna derbyt mot Sunnanå på lördag, säger Moröns Viktor Carlsson.

Fakta

Morön–Medle 1–2 (0–0)

Mål, MBK: Viktor Carlsson. MSK: Simon Åström, Samuel Edvardsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!