Drömmar kan bli verklighet

Tomas Ravelli och landslaget från 1994 är ett tydligt bevis på att allt är möjligt.

Tomas Ravelli och landslaget från 1994 är ett tydligt bevis på att allt är möjligt.

Foto: Jack Mikrut/TT

Sport2018-07-07 13:31
Tomas Ravelli och landslaget från 1994 är ett tydligt bevis på att allt är möjligt.
Tomas Ravelli och landslaget från 1994 är ett tydligt bevis på att allt är möjligt.

FOTBOLLS-VM

Sverige har stannat upp. Vi andas fotboll och bär på ett hopp om att drömmar kan bli verklighet.

Sverige ställs mot England i VM-kvartsfinal och vinnaren kommer i nästa steg möta segraren av Kroatien och Ryssland.

Vägen till en VM-final har aldrig varit ljusare. En realistisk känsla av att allt faktiskt är möjligt.

Ibland behöver vi dock nypa oss i armen. För när ett på förhand uträknat svensk fotbollslandslag – utan stora stjärnor och framförallt ingen Zlatan Ibrahimovic – slagit knockout på en hel fotbollsvärld är det lite för bra för att vara sant.

För vem hade trott att Andreas Granqvist, Viktor Claesson, Sebastian Larsson och Ola Toivonen skulle spela avgörande roller i ett VM-slutspel och samtliga få uppleva den ryska festen längre än stjärnor som Christian Ronaldo, Leo Messi och Thomas Müller?

Mest troligt ingen.

Nu väntar som sagt England. En stor fotbollsnation som vi traditionellt brukar ha relativt lätt för. Eller rättare sagt: Engelsmännen brukar ha väldigt svårt för Sverige.

Nyckeln är, precis som alltid, att försvarsspelet genomförs till punkt och pricka. Det vill säga att "Granen" och Lindelöf fortsätter vara orubbliga fyrtorn där bak samtidigt som ytterbackarna och mittfältet jobbar så hårt att krampen uppenbarar sig någonstans i den 75:e matchminuten.

Som grädden på moset är det dags för Marcus Berg att kliva fram som målskytt idag. Den nyttiga forwarden som fram till idag gjort allting rätt bortsett just att sätta bollen i nät.

Skulle drömmen bli verklighet – att vi idag får uppleva en ny blågul triumf – kommer jag, och mest troligt många andra i vårt avlånga land, aldrig sluta dansa.

Jag var tolv år gammal när Tomas Ravelli räddade Miodrag Belodedicis straff i kvartsfinalen mot Rumänien 1994. Idag är jag 36 år vilket tydligt visar hur sällan ögonblick som dessa äger rum.

Så passa på och njut. Det kan vara 24 år till nästa gång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!