Clemensnäs tog historisk poäng: ”Väldigt stolt”

Clemensnäs föll tungt i lördags, men i returmötet tog laget en historisk poäng borta mot serietvåan Modo. ”Jag är väldigt stolt som tränare”, sa Kajsa Östlund.

Cecilia Lundberg och Olivia Granlunds Clemens tog poäng mot Modo.

Cecilia Lundberg och Olivia Granlunds Clemens tog poäng mot Modo.

Foto: Cecilia Lundberg och Olivia Granlunds Clemens tog poäng mot Modo.

Sport2016-02-21 21:02

Clemensnäs avslutade säsongen i damettan med två bortamatcher mot Modo. Det började med en 7–2-förlust i lördags.

– Vi gör en jättebra första period, men i andra förlorar vi matchen, säger CHC-tränaren Kajsa Östlund.

Modo ryckte till 5–1 i andra och Clemensnäs kunde inte resa sig från det underläget. I söndagens returmöte ville Clemens ha snabb revansch och de gav verkligen allt. De fick med sig 2–2 efter full tid.

– Vad jag vet har aldrig Clemensnäs aldrig tagit poäng mot Modo. Vi gör det hur bra som helst och jag är superstolt över vår insats. Vi studsade verkligen tillbaka.

Matchen fick avgöras på straffar och där blev Modo vinnare.

– Straffar är ett lotteri, säger Kajsa Östlund efter söndagens poäng i Örnsköldsvik.

Vi gör det hur bra som helst och jag är superstolt över alla insats.

Cecilia Lundberg och Olivia Granlunds Clemens tog poäng mot Modo.
Cecilia Lundberg och Olivia Granlunds Clemens tog poäng mot Modo.

Modo–Clemensnäs 7–2 (1–0, 4–1, 2–1)

Mål, C: Cecilia Lundberg, Angelica Rannerud.

Modo–Clemensnäs 3–2 (1–1, 0–0, 1–1, 0–0, 1–0)

Mål, C: Angelica Rannerud, Ida Normark.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!