Anton Marklund på pallen i Frankrike

Anton Marklund fick kliva upp på pallen i årets fjärde EM-deltävling i franska Lohéac. Inför 80 000 personer på läktarna körde Bolidenföraren hem en tredjeplats.

Anton Marklund.

Anton Marklund.

Foto: Tony Welam/McKlein

Sport2018-09-02 21:22

Rallycrossesset Anton Marklund var väldigt besviken efter den senaste tävlingen som kördes i Höljes för två månader sedan. Elproblem satte käppar i hjulet den gången och han missade semifinal för första gången på mycket länge.

Anton var oerhört revanschsugen när den fjärde deltävling körde i franska Lohéac i helgen. Han svarade för stabila insatser under lördagen, vilket placerade honom på fjärdeplats inför söndagen.

Tvingades bryta

I den tredje omgången var han inblandad i en incident och tvingades bryta. Anton halkade ner till en elfteplats, men svarade sedan för en makalös insats i det fjärde racet. En andraplats där förde upp honom till en femteplats.

– Jag trodde verkligen inte det skulle vara möjligt att bli femma i grundomgången efter att jag tvingades bryta i tredje, säger Anton.

Körde på säkerhet

I semifinalen startade han i andra led och det utvecklade sig till ett försiktigt upplägg.

– Det var tufft motstånd i semifinalen och jag kände att jag inte hade tillräckligt att sätta emot. Jag valde att köra lite på säkerhet och spara däck till finalen, säger han efter tredjeplatsen i semin.

undefined
Anton Marklund.

I finalen fick han starta i sista led, men körde upp sig och var fjärde bil ur första kurvan.

– Jag hade Nitiss före mig och märkte att han hade problem. Bilen drev inte som den skulle och vi tappade båda tid, därför valde jag alternativspåret direkt och kom ut före honom.

Tätduon fick lucka

Ett lyckat drag, men luckan till tätduon Cyril Raymond och Krisztián Szabo hade dock blivit för stor för att Anton skulle kunna komma ikapp. Därmed slutade han trea i tävlingen.

En EM-deltävling återstår och den körs i Riga om två veckor. Anton Marklund ligger på en tredjeplats totalt, 30 poäng efter ledande Reinis Nitiss.

– Vi visste redan innan säsongen att det skulle bli tufft att försvara EM-guldet med en helt nyutvecklad bil. Men målet har helt klart varit medalj och efter helgen har vi stärkt vår position, säger Anton.

Fakta

Resultat Lohéac, Frankrike: 1) Cyril Raymond, 30, 2) Krisztián Szabo, 26, 3) Anton Marklund, 20, 4) Thomas Bryntesson, 16, 5) Jere Kalliokoski, 20, 6) Reinis Nitiss, 20.

Topp sex, totalställning i EM: 1) Reinis Nitiss, 106, 2) Cyril Raymond, 80, 3) Anton Marklund, 76, 4) Thomas Bryntesson, 53, 5) Ulrik Linneman, 51, 6) Jean-Baptiste Dubourg, 46.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!