Andra raka förlusten – nu ser det tungt ut för Västerbotten

Västerbotten åkte på andra raka förlusten – nu ser läget för avancemang väldigt tufft ut.

Sport2016-11-03 12:18

Västerbotten spelade  förlorade första slutspelsmatchen i förlängning mot Dalarnaunder onsdagskvällen.

Den andra matchen, mot Göteborg, spelades under torsdagsförmiddagen, och även den matchen slutade med en förlust, 0–2, för Västerbotten.

0–1 kom i spel fyra mot fem sju minuter in i den första av två perioder, målskytt var Ludwig Bengtsson. I den andra perioden vann Västerbotten skottstatistiken med 14–8, men Göteborgs målvakt Hannes Kollén var omutbar och spikade igen. Med dryga minuten av den andra perioden tog Västerbotten ut sin målvakt, vilket resulterade i 2–0 i tom kasse.

Västerbotten spelar i grupp C och ligger efter två spelade matcher sist i gruppen, som består av fyra lag, med en poäng.

För att laget ska sig upp till den andra platsen, och därmed gå vidare i turneringen, krävs det först och främst en seger mot Östergötland, samt att många andra resultat går lagets väg.

Nästa match spelar Västerbotten kl 16.15 – och den går att följa här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!