Adam Pettersson i huvudroll

Adam Pettersson klev fram som segerorganisatör i derbyt: "Alltid roligt att göra mål och i synnerhet mot Luleå", säger han efter 5–3-segern.

Adam Pettersson var het i kedjan med Bud Holloway och Jimmie Ericsson.

Adam Pettersson var het i kedjan med Bud Holloway och Jimmie Ericsson.

Foto: SIMON ELIASSON

Sport2018-09-27 22:42
Adam Pettersson var het i kedjan med Bud Holloway och Jimmie Ericsson.
Adam Pettersson var het i kedjan med Bud Holloway och Jimmie Ericsson.

Han är nöjd på det sätt som AIK genomförde matchen.

– Det är en tuff match att komma hit. Fullt ös på läktaren och så. Men jag tycker vi gör en bra bortamatch. Visst, det svänger lite men i slutändan är det stabilt av oss, säger Pettersson.

Till en början var han tvåmålsskytt då han satte viktiga 1–1-kvitteringen och även 3–1-målet. Men det sistnämnda tog på Jimmie Ericsson och in.

– Vi gör en bra match hela vår kedja. Skapar väldigt mycket och tar jobbet över hela banan.

Den tredje länken är Bud Holloway, som hade dubbla framspelning. Bland annat till Petterssons 1–0-mål.

– Buds passning smäller bara till på mitt blad. Jag hinner knapp reagera, säger Adam med ett leende.

Stabilt par

Defensivt var det många som gjorde det bra. En av dem var Johan Alm, som var framgångsrik i par med Patrik Norén.

– Det funkade riktigt bra. Jag tycker Norén kommit in i laget skitbra och gjort sjukt bra insatser. Jag trivs att spela med honom. Absolut. Det är kul att spela hockey just nu, säger Alm samtidigt som han byter om.

Johan Alm gjorde poäng och var fytsikt stark mot Luleå.
Johan Alm gjorde poäng och var fytsikt stark mot Luleå.

Han är dock lite kritisk mot sig själv:

– Det finns en hel del saker jag kan göra bortre. Men detta är ju bara min tredje match, på försäsongen kan man säga för egen del. Men det går framåt.

AIK toppar SHL efter fyra omgångar.

– Vi har fått en kanonstart och jag tar ju hellre fyra segrar än fyra förluster.

Va, gör du det?

– Haha, ja faktiskt. Men vi har ett grymt bra lag och ska vara i toppen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!