Händelsen där mannen, en inlandsbo i 30-årsåldern, tryckte in ett tungt köksbord i sin höggravida sambos mage inträffade i mars 2017 i parets gemensamma hem, bara en dryg månad innan förlossningen.
Under rättegången berättade kvinnan att hon fick ont, tog sig för magen och började gråta, och att hon blev orolig över barnet. Att kvinnan orsakats smärta vittnade även hennes barnmorska om.
Mannen har påstått att bordet stod i vägen när han skulle resa sig och att det hela var en olyckshändelse, men detta köper inte Lycksele tingsrätt. Tingsrätten konstaterar i stället att kvinnans berättelse är trovärdig och tillförlitlig, och att mannen agerat på ett så hänsynslöst sätt att misshandeln inte kan anses som ringa.
Mannen döms även för att ha misshandlat kvinnan vid två tillfällen under en helg i september samma år.
Paret har berättat att de började gräla, och att kvinnan då flydde in på toaletten. Då hade mannen dessförinnan hållit fast henne i sängen och gett henne örfilar.
Inne på toaletten försökte kvinnan stänga dörren, men då knuffade mannen henne så att hon ramlade och slog knäna i golvet.
Dagen efter misshandeln på toaletten skulle mannen skjutsa tillbaka kvinnan till det jourhem dit hon flyttat med parets gemensamma son, men under färden blev mannen arg och började köra så vårdslöst att kvinnan trodde att han skulle köra ihjäl dem.
I ett försök att få stopp på färden och försöka fly slet kvinnan bilnyckeln ur tändningslåset, men då drog mannen ner henne så att hon slog pannan i ratten och bände nyckeln ur hennes hand så att hon fick sår på fingrarna.
Kvinnan lyckades fly ur bilen, men mannen han ikapp henne och släpade henne tillbaka till fordonet med en arm runt hennes bröstkorg och den andra runt hennes hals. Kvinnan försökte sedan fly igen, men blev då på nytt släpad tillbaka till bilen. Hon hade efteråt mycket ont i huvudet, nacken, bröstkorgen, benen och fötterna och blödde från såren på fingrarna.
Mannen hittas sedan tidigare under sex avsnitt i belastningsregistret, och han har tidigare dömts för partnervåld. Tingsrätten anser att det är försvårande att han tidigare dömts för misshandel av kvinnan.
Nu döms mannen för tre fall av misshandel till fängelse i fem månader. Han ska dessutom betala närmare 30 000 kronor i skadestånd till kvinnan.
Josefin Isaksson/ Västerbottens-Kuriren