Beslutet togs i senaten med röstsiffrorna 42-26 efter en lång och polariserad debatt, efter att tidigare ha antagits i deputeradekammaren.
President Alberto Fernández regering hoppas att skatten ska dra in motsvarande drygt 30 miljarder kronor som ska användas till bland annat läkemedel och stöd till fattiga och småföretag.
Det som i folkmun döpts till "miljonärsskatten" tas ut av personer med en förmögenhet på över 200 miljoner pesos, drygt 20 miljoner svenska kronor. De kan få betala upp till 3,5 procent av sina inhemska tillgångar och upp till 5,25 procent av tillgångar i utlandet.
Kritiker kallar skatten för konfiskation och varnar för att engångsskatter har en förmåga att bli permanentade.
Argentina med 44 miljoner invånare har över 1,4 miljoner bekäftade fall och över 39 500 döda, enligt siffror från Johns Hopkins-universitetet.