Tusentals anhÀngare till 63-Ärige Zemmour var pÄ plats i en mÀsshall i Pinteville norr om Paris och viftade med trikolorer. Det jublades varje gÄng Zemmour sade att han vill ha "noll" invandring och buades varje gÄng han nÀmnde den sittande presidenten Emmanuel Macron. MÀn var i klar majoritet i folkmassan.
ââInsatserna Ă€r enorma. Om jag vinner kommer det att bli starten för att vinna tillbaka det vackraste landet i vĂ€rlden, sade Zemmour bland annat i sitt tal, dĂ€r han ocksĂ„ förde fram teorin om att fransmĂ€n aktivt hĂ„ller pĂ„ att "ersĂ€ttas" av invandrare, en konspirationsteori som har sitt ursprung i den högerextrema myllan.
Zemmour tillkĂ€nnagav att han ska bilda ett parti med namnet "Ă tererövring" (ReconquĂȘte).
Skadad handled
Arrangemanget Ätföljdes av stora motdemonstrationer i Paris, med tusentals deltagare.
En man tog vÄldsamt tag i Zemmour nÀr han var pÄ vÀg genom mÀsshallen i Pinteville mot scenen. Mannen fördes undan och greps av polis och det meddelades senare att presidentkandidaten fÄtt en lindrig skada i handleden.
Medan Zemmour talade uppstod ocksÄ brÄk i publiken sedan en grupp aktivister stÀllt sig upp i lokalen med tröjor dÀr det stod "Nej till rasism". Det kastades stolar mot dem och efter handgemÀng fördes de ut ur salen av vakter, med blod pÄ sina klÀder.
ââJag Ă€r inte rasist, sade Zemmour i sitt tal.
ââVi försvarar vĂ„rt land, vĂ„rt hemland, vĂ„ra förfĂ€ders Ă€rvda rĂ€tt att ge vĂ„ra barn ett Frankrike sĂ„ som vi kĂ€nner det.
NÀrvarande medier buades ut av publiken flera gÄnger om. Ett tv-team frÄn det humorbetonade nyhetsprogrammet "Quotidien" blev ansatta flera gÄnger om och fick till sist föras dÀrifrÄn av vakter, med hÀnvisning till deras sÀkerhet.
Tv-debattören och författaren Ăric Zemmour vĂ€ntade lĂ€nge med att avisera sin presidentkandidatur och lĂ€t spekulationerna ta fart. NĂ€r han vĂ€l bekrĂ€ftade sina ambitioner i tisdags hade hans uppsving i vĂ€ljaropinionen dock börjat komma av sig.
I de senaste mÀtningarna har mellan 12 och 15 procent av vÀljarna sagt att de ska rösta pÄ honom.
Skakar om högersidan
I ett presidentval dĂ€r vĂ€ljarna i slutĂ€nden kommer behöva vĂ€lja mellan tvĂ„ kandidater â med största sannolikhet Emmanuel Macron och nĂ„gon annan â Ă€r den stora frĂ„gan hur Zemmours framfart pĂ„verkar stĂ€llningarna till höger.
Nationalistledaren Marine Le Pen har lÀnge försökt tona ned sitt parti Nationell samlings mer radikala drag. Hon har tappat mÄnga vÀljare till Zemmour, men bedöms ocksÄ kunna vinna pÄ att framstÄ som relativt hovsam.
Det traditionella högerpartiet Republikanerna valde i helgen ex-ministern Valérie Pécresse till sin kandidat och hon bedöms framför allt kunna locka stöd frÄn Macrons vÀljarbas i mitten.