Mikaels Tesla tappade 400 000 i värde över en natt

Nyligen köpte Umebon Mikael Holmlund en sprillans ny Tesla. Några dagar senare hade värdet sänkts med 400 000 kronor på den uppmärksammade elbilen. ”Jag blev besviken och arg. Det här var ju inget jag hade förväntat mig. 400 000 kronor är lite väl mycket”, berättar Mikael för
.

Foto: Torbjörn Jakobsson/VK

Foto: Torbjörn Jakobsson/VK

Foto: Norran

Umeå2019-03-07 17:00
undefined
Foto: Torbjörn Jakobsson/VK

Det var den 19 februari i år som Umebon Mikael Holmlund hämtade sin Tesla XP 100, även kallad model X. Priset låg på cirka 1,7 miljoner kronor.

Nio dagar senare, den 28 februari upptäckte dock Mikael Holmlund att värdet på hans nyinköpta självkörande elbil hade droppat radikalt, vilket bytbil.com var först med att rapportera om.

– Deras hemsida hade legat nere kvällen innan och det hade varit rätt mycket spekulationer på nätet om varför de höll på att uppdatera sin hemsida. Morgonen efter såg jag att de hade sänkt priset med cirka 400 000 kronor, berättar Mikael Holmlund.

Vad var din första tanke då?

– Jag blev både besviken och arg så klart. Att de skulle ha sänkt priset med 40 000 hade väl varit okej, men 400 000 är ju lite väl mycket.

Vet du varför priset sänktes med så pass mycket över en natt?

– Näe, jag har egentligen ingen aning. Men nu kommer ju de tyska bilmärkena med sina elbilar snart och Volvo är ju på väg att lansera sin modell, så jag tror helt enkelt att de vill möta konkurrenterna, säger Mikael Holmlund.

"Generell prisjustering”

Maria Lantz är pressansvarig på Tesla i Sverige.

– Det har varit en generell prisjustering. Teslas mål är att göra de möjligt för fler människor att köra elbil. Tack vare att vi nått en högre produktionsvolym och går mot en högre grad av onlineförsäljning kan vi genomföra detta.

Mikael Holmlund berättar att han varit i kontakt med Tesla angående eventuell kompensation, men att han fått veta att någon sådan inte var aktuell.

Maria Lantz, pressansvarig på Tesla berättar dock att det finns två former av kompensation som Tesla-köpare kan få efter prishöjningen.

– Det finns en möjlig kompensation genom tillvalen Autopilot och Total självkörningsförmåga. Om kundens bil inte har Autopilot-paketet får de Autopilot utan kostnad. Om kundens bil är utrustad med Autopilot-paketet får den Total Självkörningsförmåga utan kostnad. Jag kan inte säga exakt vad som gäller för den här kunden.

”Helt underbart”

Mikael Holmlund kommer dock fortsätta att köra elbil i framtiden, dock inte någon Tesla.

– Det här är ju min andra Tesla och nästa gång jag tittar på en elbil kommer jag definitivt titta på andra märken. Att köra elbil är helt underbart. Tänk att vakna varje morgon och ha den fulladdad. Bensinmackar är något där jag fyller på spolarvätska och köper kaffe.

Trots att Mikael drabbades personligen av prissänkningen, så känner han stor beundran för Teslas vd och grundare Elon Musk.

– Det är bara att gilla läget. Det här är väl Elon Musks både stora fördel och nackdel. Han är ganska impulsiv. Han företagande är mycket att han skjuter från höften, vilket både kan bli bra och dåligt. Det är det jag egentligen beundrar med honom. Att han är okonventionell, säger Mikael Holmlund.

Nils Jonsson/ Västerbottens-Kuriren

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om