Skola i Skellefteå ska få 200 000 kronor: ”En möjlighet att göra något betydelsefullt”

På ungdomsfullmäktige på torsdag till veckan, den 15 februari, ska en skola tilldelas pengar för att kunna genomföra en idé för att få alla elever att känna sig trygga.

Skola och utbildning2018-02-09 14:43

Nämnden för Support och lokaler och förebyggande rådet i Skellefteå utlyste tidigare en tävling för att uppmuntra elever, lärare och rektorer att göra sin skola en plats där alla ska känna sig trygga och välkomna.

Många ansökningar kom in, men en skola stack ut och kommer att tilldelas hela beloppet på 200 000 kronor.

Motiveringen lyder: ”Skolan visar på ett helhetstänk om hur man vill åstadkomma en bättre skolmiljö som främjar trygghet, arbetsro och lärande. Med utgångspunkt från en elevgrupp som är i behov av anpassad miljö vill man göra förändringar som gynnar alla. Skolan vill genomföra förbättringarna tillsammans med eleverna genom att de får beskriva vad som är viktigt att prioritera”.

Kommunen skriver också: ”Genom att hela beloppet delas ut till en skola ges en möjlighet att göra något betydelsefullt som kan ge avtryck i vardagen.”

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!