Sedan tidigare erbjöd kommunen 60 procent, men från och med hösten blir det en återgång till 80 procent av lönen.
– Vi hade 80 procent fram till 2012, därefter har vi legat på en lägre nivå, säger Fredrik Stenberg (S), ordförande i barn- och grundskolenämnden.
Välja universitet
Ytterligare en nyhet är att man kan läsa vid vilket universitet som helst. Tidigare var man tvungen att gå särskilda kurser som låg inom Lärarlyftet, och de kunde vara långt borta med dyra resor som följd.
Man får inte studera vad som hest, utan det ska handla om kurser som ger behörighet att undervisa i ytterligare ämnen. Ämnena ska vara bristämnen och finnas med i nämndens kompetensförsörjningsplan.
Lärarbrist
– Anledningen att vi gör förbättringen är den stora lärarbristen, säger Fredrik Stenberg. Under de år vi haft sänkt till 60 procent har det varit ett minskande intresse för utbildning, och de pengar vi haft budgeterade har inte gått åt.
Eftersom beslutet kommer sent kanske inte så många hinner söka och börja utbildningar under hösten 2016.
– När vi gör internbudgeten för 2017 kan vi behöva skjuta till mer pengar, för det här kommer ju att kosta mer.
Staten bidrar
När lärare går vidareutbildning ger staten (Skolverket) ett bidrag, men redan vid den gamla ersättningsnivån om 60 procent fick kommunen skjuta till pengar. Nu när ribban höjs blir det ännu större eget bidrag.
– Men det måste vi ta, för bristen på behöriga lärare är ett stort problem, säger Fredrik Stenberg.