Nya Buketten, eller bara Buketten som de flesta säger om blom- och inredningsbutiken i korsningen Nygatan/Hörnellgatan i centrala Skellefteå, får ny ägare.
No Plan B, med Petter Mikaelsson i spetsen, köpte butiken vid gågatan våren 2017 som ett möjligt bolag för eleverna i entreprenörskolan att bli delägare i. De som då ägde verksamheten hade drivit den i åtta år, men ville gå vidare då delägarna ”befann sig i olika faser i livet”.
Som Norran berättat har No Plan B nu ändrat fokus och då passar Buketten inte längre in i företagsfloran då verksamheten är mer inriktad på förvärv av medelstora företag med 20 till 40 miljoner kronor i årsomsättning.
Ebba Linder som byggt upp det som nu är Nya Buketten och som drivit blomsterhandeln senaste åren är glad att butiken kommer att leva vidare:
– Det känns roligt att Nya Buketten kommer att finnas kvar och att det är just Petra som tar över. För det är nästan självklart för invånarna att det finns en blombutik här på hörnet, säger hon i ett pressmeddelande.
– Att få möjligheten att bidra till en levande stadskärna och utveckla det som Ebba och hennes kollegor byggt upp känns både hedrande och spännande, säger Petra Liuski.
Petra tar över Nya Buketten från och med 1 augusti och butiken kommer att hålla öppet som vanligt genom övergången.