Mordförsök i centrala SkellefteĂ„ – detta har hĂ€nt

Det var vid klockan 01.30 som polisen pÄtrÀffade en knivskadad man pÄ Hörnellgatan i centrala SkellefteÄ. Kort efterÄt hittades ytterligare tvÄ skadade personer. Polisen utreder mordförsök. Enligt uppgifter till Norran började allt med ett brÄk pÄ en studentfest pÄ nattklubben Cinco.

Ett brÄk ska under mÄndagskvÀllen ha börjat pÄ en studentfest pÄ nattklubben Cinco. Senare spÀrras delar av Hörnellgatan av efter att tre mÀn hittats allvarligt skÀrskadade.

Ett brÄk ska under mÄndagskvÀllen ha börjat pÄ en studentfest pÄ nattklubben Cinco. Senare spÀrras delar av Hörnellgatan av efter att tre mÀn hittats allvarligt skÀrskadade.

Foto: Google Maps

SkellefteÄ2024-03-05 10:53

Under natten till tisdag trÀffar en polispatrull i SkellefteÄ centrum pÄ en man med skÀrskador, strax dÀr pÄ trÀffar man pÄ ytterligare tvÄ mÀn med liknade skador och en större insats inleds.

Samtliga skadade Àr mÀn i 20-ÄrsÄldern. De bedöms vara allvarligt skadade, men inte ha livshotande skador. En utredning gÀllande försök till mord inleds och polisen sÀtter in en större resurs.

Vid 01.30 larmar en polispatrull till fots i centrala SkellefteÄ efter förstÀrkning.

– Man antrĂ€ffar en person med stick eller skĂ€rskador. Vid nĂ€rmare kontroll sĂ„ visar det sig att i det omedelbara omrĂ„det sĂ„ finns tre skadade personer, sĂ€ger polisens vakthavande befĂ€l Fredrik Nilsson.

Ett första hjÀlpen-kit skymtades innanför avspÀrrningen.
Ett första hjÀlpen-kit skymtades innanför avspÀrrningen.

Klockan 02.30, en timma efter patrullen har trÀffat pÄ den första skadade ger insatsen resultat.

– En person Ă€r gripen. Han greps inte pĂ„ platsen, utan pĂ„ en annan plats, sĂ€ger Fredrik Nilsson.

Även den gripne Ă€r en man i 20-Ă„rsĂ„lden. Han greps utomhus i centrala SkellefteĂ„.

Vid 10.30-tiden nu pÄ tisdagsförmiddagen gav Äklagare Stina Stener, UmeÄ, besked till Norran att hon precis har beslutat att anhÄlla den 20-Ärige man som greps i natt, pÄ sannolika skÀl misstÀnkt för tre fall av mordförsök.

– Det jag i övrigt kan sĂ€ga Ă€r att det hĂ„llits ett kortare förhör med den misstĂ€nkte pĂ„ tisdagsmorgonen. Jag kommer nu att gĂ„ in med ett förordnande om att SkellefteĂ„ tingsrĂ€tt ska utse en försvarare till mannen, sĂ€ger hon.

Stina Stener, Äklagare.
Stina Stener, Äklagare.

Stina Stener sÀger vidare att det genomförs ett flertal utredningsÄtgÀrder, men hon vill inte exakt precisera dessa ÄtgÀrder.

Men det handlar, utifrĂ„n olika polisĂ€ra utredningsĂ„tgĂ€rder som redan Ă€r kĂ€nda, bland annat om brottsplatsundersökning, förhör med den misstĂ€nkte och mĂ„lsĂ€gandena, teknisk analys av föremĂ„l och andra fynd. 

Dessutom söks vittnen till mordförsöket.

– Det hĂ€r har ju intrĂ€ffat utomhus i centrala SkellefteĂ„. DĂ€rför kan det sĂ€kert finnas personer som sett, hört eller pĂ„ nĂ„got sĂ€tt har uppgifter att lĂ€mna till polisen, sĂ€ger Stina Stener.

AvspÀrrningen var utanför Stadshusets östra entré.
AvspÀrrningen var utanför Stadshusets östra entré.

Enligt uppgifter till Norran nu pĂ„ tisdagsförmiddagen har det misstĂ€nkta mordförsöket koppling till ett tidigare brĂ„k pĂ„ nöjesstĂ€llet Cinco – tidigare Verandan – i centrala SkellefteĂ„ i samband med en studentfest som anordnats under mĂ„ndagskvĂ€llen. 

Festen lockade flera hundra deltagare. BrĂ„ket pĂ„ Cinco ska senare ha fortsatt mellan ett antal personer i nĂ€rheten av korsningen Storgatan och Hörnellgatan. 

Det inte klart vad som ligger bakom hÀndelsen, men det ska inte handla om nÄgot slumpartat vansinnesdÄd.

Polisen har ocksÄ gjort en del beslag i samband med utredningen.

– Det vi arbetar med nu Ă€r att hĂ„lla förhör med vittnen, vi har gjort vissa beslag, och det ska pusslas ihop till nĂ„gon form av hĂ€ndelseförlopp. Bland annat har vi tagit en bil i beslag, sĂ€ger Fredrik Nilsson.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!