Den nya butiken blir 350 kvadratmeter stor, jämfört med 200 kvadratmeter i dagens lokaler. Därtill tillkommer en dubbelt så stor källare.
– Det är bland det bästa lägena man kan tänka sig i stan, mittemellan Vintergatan och Citykompaniet. Storleksmässigt är den lagom, vi vill inte ha tusen kvadratmeter utan helt enkelt lite större än i dag, säger Bosse Hansson, som äger Sport City tillsammans med Håkan Öström.
Den sista december ska Handelsbanken ha lämnat lokalerna för att flytta in i det nya höghuset vid Stadsparken.
– Vi har kvar de nuvarande lokalerna till den sista februari. Vi hoppas kunna öppna den nya butiken i början av mars, efter att ha renoverat och gjort om den till en butikslokal. Det lär ta några veckor, säger Bosse.
Ökar omsättningen
Dagens lokaler förhindrar butiken att öka omsättningen. Förutsatt att inte en ny sportaffär flyttar in på den nuvarande adressen blir det slutet på en 40-årig historia av att sälja idrottsprylar i lokalen.
– Vi har nått ett tak för den butik vi har i dag, det är svårt att öka mer. Vi fick bestämma oss om vi skulle ligga där vi är i dag eller leta efter någonting större, säger Bosse.
Sport City har även avtal att ta hem mer material till flera hockeyklubbar, även det en del av verksamheten som inte kan utvecklas mer i de nuvarande lokalerna.
– Vi har haft förfrågningar som vi har känt att vi inte klarar av att ta hand om. Får vi en stor order måste vi ha plats på lagret för att kunna ta emot varorna, säger Håkan.
Just nu arbetar ägarna, de två anställda Marie Forsman och Tobias Burström, samt en extrajobbare i butiken. Efter flytten vill de kunna anställa fler.
– Vi hoppas att den nya lokalen ger effekt. De som redan arbetar här skulle kunna få jobba mer, och det är klart att det blir nyanställningar om omsättningen ökar och vi når dit vi vill, säger Håkan.
Levande centrum
Handelskrisen och den så kallade ”centrumdöden” som många städer upplever är ingenting som skrämmer dem.
– Det finns inte så många lokala butiksägare kvar, de flesta är anslutna till kedjor. Vi kämpar mot alla stora drakar och internet, men går det inte så går det inte. Då har vi i alla fall försökt, säger Bosse.
De berättar att flera kunder betonar vikten av att handla lokalt, vilket de hoppas fortsätter.
– Det är viktigt att behålla den andan, annars går det fort utåt. Sedan får vi hoppas att kommunen gör sitt för att hålla centrum levande, säger Håkan.
Stort intresse
Marand Fastigheter, som äger lokalen, säger att intressenterna har varit många.
– Vi gick inte ens ut och sökte hyresgäster offentligt, men redan tidigt var det ett stort intresse för lokalerna. Det är glädjande, säger Rebecka Lövgren vid Marand Fastigheter.
Bolaget planerar att bygga hyresrätter på övervåningen, där Handelsbanken också har huserat.
– Det blir två lägenheter, en trea på drygt 90 kvadratmeter och en tvåa på 65 kvadratmeter.