En anledning till att lasarettet inte uppfyller kraven Àr att det finns vÀldigt fÄ enkelrum. Det framgÄr av en tjÀnsteskrivelse som dömer ut den vÄrdhygieniska standarden.
â Det har uppdagats att det inte finns enkelrum med rĂ€tt standard pĂ„ SkellefteĂ„ lasarett, annat Ă€n pĂ„ akuten.
Men luftburna smittor har funnits lÀnge. Varför har man inte byggt för det redan?
â PĂ„ 1950â1970-talen nĂ€r de flesta byggnader byggdes sĂ„ var det ingen stor frĂ„ga. Och man har inte gjort nĂ„gra större ingrepp sedan dess. DĂ€rför Ă€r det otroligt viktigt att fĂ„ till det i SkellefteĂ„ nu. Det blev vĂ€ldigt tydligt i och med pandemin.
Det behövs alltsÄ betydligt fler enskilda rum, med toalett, dusch och sluss till rummet. Regionen har sjÀlv satt som mÄl att 80 procent av vÄrdsalarna ska vara enskilda och 20 procent fÄr ha max tvÄ patienter.
â Men det krĂ€ver en ny vĂ„rdbyggnad. Det finns inte plats i dag.
Det lÄter som om det Àr brÄttom. NÀr kan en ny byggnad vara pÄ plats?
â Ja, vi mĂ„ste fĂ„ till modern vĂ„rd i SkellefteĂ„ lasarett sĂ„ snart som möjligt.
Hon pÄpekar att det Àr en politisk frÄga om finansiering. Dessutom tar det tid att planera, sÄ det blir rÀtt bÄde nu och i framtiden. Projekteringen och byggprocessen tar ocksÄ tid. Men hon vill inte spekulera i nÀr en ny vÄrdbyggnad kan vara pÄ plats.