Huvudtalare var Sören Juvas, Falun, som är ordförande i HBT Socialdemokrater och sitter i Palmecentrets styrelse.
Han uppehöll sig kring de klassiska välfärdsfrågorna som sjukvården, pensionerna för de fattigaste pensionärerna, och en del annat som rymdes i etiketten "Trygghet".
- Vi går till val på att skapa mer trygghet. Moderaterna går till val genom att skapa mer otrygghet, sade han.
Moderaterna och Sverigedemokraterna utmålades som partiets största motståndare.
Åtgärder för integration
Till den som är kritisk till invandring och illa fungerande integration nämnde han att socialdemokraterna vill satsa på fler platser för utbildning och praktik så att de som är långtidsarbetslösa får ha kolleger, finnas i ett sammanhang och lära sig språket.
Skolor utan religiös påverkan, upprustade och trygga bostadsområden, krav att alla medborgare respekterar jämställdheten var annat som utlovades inom temat integration.
När det gäller välfärden sade Sören Juvas att regeringen under senaste mandatperioden har höjt barnbidragen, sänkt skatten för pensionärer, höjt bostadstillägget, tandvårdsbidraget för folk över 65 år och infört gratis öppenvård för folk över 85 år.
Nu utlovade han ytterligare ett tillägg för att höja pensionen till de som har låg pension.
Han sade också att organisationen där han är ordförande, HBT Socialdemokraterna, vill att nazistiska organisationer ska förbjudas.
#metoo är nytt sen sist
Nytt sedan tidigare första-maj-tal är #metoo-rörelsen, och den hakade både Thea Svensson, SSU Skellefteå, och Felicia Lundmark, S-kvinnor Skellefteå, på i sina apeller.
- Moderaterna agerar för försämrad anställningstrygghet, hur många kvinnor vågar då anmäla övergrepp som sker på jobbet och kanske utförs av chefen, sade Thea Svensson.
Felicia Lundmark sade "äntligen" om att en skärpt sexualbrottslagtiftning är på gång med ökad tydlighet kring samtycke.
- Vi måste också se till att rätt värderingar grundas hos dagens ungdomar via skola och fritidsgårdar, sade hon.