På en del boenden föreslås att nattbemanningen ska tas bort och istället ersättas av natt-team som åker runt till brukarna.
– Jag tror det kommer resultera i att brukarna blir mer oroliga och kommer trycka på larmknappen oftare. Jag tror kommunen biter sig själva i rumpan och att det här besparingsförslaget istället kommer medföra högre kostnader, säger Jeanne-d'Arc Antonios som rasar mot beslutet om besparingarna.
”Redan kryper på knäna”
För stöd och service ska cirka 25 miljoner sparas in och för vård och omsorg ska ungefär 40 miljoner sparas under det kommande året.
– Det är såklart ännu värre för till exempel äldreomsorgen där personalen redan kryper på knäna, säger Jeanne-d'Arc Antonios.
Norran har talat med ytterligare en stödassistent som oroar sig för att nattbemanningen ska ersättas av natt-team som åker runt på olika boenden.
– Det skulle inte fungera för de brukare vi har och vi kämpar för att få behålla vår nattpersonal. Just nu håller vi på med en risk- och konsekvensanalys och inget är klubbat och klart än, säger hon.
”Jag tror att kommunen biter sig själva i rumpan och att det här besparingsförslaget istället kommer medföra högre kostnader.”