Ny eldig experimentshow pÄ Exploratoriet

Lagom till höstlovet Ă€r det premiĂ€r för en ny experimentshow pĂ„ Exploratoriet – Eld och PAOW.
Den visas varje dag pÄ lovet och sedan ocksÄ pÄ helgerna.
– Det Ă€r en show full av överraskningar om eld och kemi, sĂ€ger Saga Grahn Nilsson pĂ„ Exploratoriet.

Saga Grahn Nilsson visar upp eld pÄ mÄnga olika sÀtt.

Saga Grahn Nilsson visar upp eld pÄ mÄnga olika sÀtt.

Foto: Lars Westerlund

SkellefteÄ2024-10-26 05:00
  • Exploratoriet lanserar en ny experimentshow, "Eld och PAOW", i samband med höstlovet. Showen, som Ă€r full av överraskningar om eld och kemi, kommer att visas dagligen under lovet och pĂ„ helgerna dĂ€refter.
  • Showen Ă€r skapad av Saga Grahn Nilsson och andra medarbetare pĂ„ Exploratoriet. Den tar barn och familjer pĂ„ en resa genom eldens hemligheter med fascinerande experiment, inklusive gasolbubblor, raketer och eld i regnbĂ„gens fĂ€rger.
  • Exploratoriet utökar sina öppettider och kommer nu att vara öppet pĂ„ tisdagskvĂ€llar. Dessutom kommer de att introducera teman, med det första temat "JĂ€rnvĂ€gar" som gĂ€ller frĂ„n 5 november till 10 december.

Saga Grahn Nilsson Àr regissör till experimentshowen Eld och PAOW som hon skapat tillsammans med andra medarbetare pÄ Exploratoriet.

– Bland annat har pedagogen Tomas Löfgren hjĂ€lpt till med manuset, berĂ€ttar Saga. 

Exploratoriet har genom Ären satt upp ett flertal shower.
Exploratoriet har genom Ären satt upp ett flertal shower.

Hon gick ut samhÀllsprogrammet pÄ gymnasiet i vÄras och nu arbetar Saga som assistent pÄ Exploratoriet, bland annat med ansvar för experimentshowerna.

– Jag har i tre Ă„r under helger och lov varit med i de shower som tidigare genomförts pĂ„ Exploratoriet sĂ„ det hĂ€r Ă€r hemmaplan för mig, berĂ€ttar hon.

"VĂ„r vision Ă€r att Exploratoriet ska bli Sveriges bĂ€sta science center och det kommer vi att fixa med vĂ„r fantastiska personal," sĂ€ger Staffan Åkerlund.
"VĂ„r vision Ă€r att Exploratoriet ska bli Sveriges bĂ€sta science center och det kommer vi att fixa med vĂ„r fantastiska personal," sĂ€ger Staffan Åkerlund.

NÀr höstlovet börjar den 26 oktober Àr det premiÀren för Eld och PAOW.

– Showen med Elda kommer vi köra Ă„tminstone fram till jul, sedan Ă€r mĂ„let att ha en ny show i början pĂ„ 2025, sĂ€ger Saga.

Saga Grahn Nilsson gick ut samhÀllsprogrammet pÄ gymnasiet i vÄras och nu arbetar hon som assistent pÄ Exploratoriet, bland annat med ansvar för experimentshowerna.
Saga Grahn Nilsson gick ut samhÀllsprogrammet pÄ gymnasiet i vÄras och nu arbetar hon som assistent pÄ Exploratoriet, bland annat med ansvar för experimentshowerna.

I showen fÄr barnen och hela familjen följa karaktÀren Elda och hennes assistent nÀr de tar med dem pÄ en resa genom eldens hemligheter med fascinerande experiment.

– Det handlar om allt frĂ„n gasolbubblor, raketer och eld i regnbĂ„gens fĂ€rger, berĂ€ttar Saga nĂ€r hon iklĂ€dd Eldas experimentrock och röda peruk visar nĂ„gra experiment för förskolebarn som rĂ„kar vara pĂ„ besök samtidigt som Norran.

HĂ€r byggs en raket.
HĂ€r byggs en raket.

Hon betonar att det hÀr Àr en show för hela familjen, full av wow-effekter och viktig kunskap om hur man hanterar eld sÀkert.

– Vi har ocksĂ„ tagit fram ett showkit med experiment som familjen sjĂ€lva kan tsjĂ€lva hemma, berĂ€ttar Saga.

En nyhet Àr att öppettiderna pÄ Exploratoriet utökas.
En nyhet Àr att öppettiderna pÄ Exploratoriet utökas.

En nyhet Ă€r att öppettiderna pĂ„ Exploratoriet utökas. 

– Nu kommer vi ocksĂ„ att hĂ„lla öppet pĂ„ tisdagskvĂ€llarna. Det passar bra eftersom museet ocksĂ„ har öppet dĂ„, berĂ€ttar Staffan Åkerlund, ny vd pĂ„ Exploratoriet sedan 1 augusti.

"Vi har ocksÄ tagit fram ett showkit med experiment som familjen sjÀlva kan tsjÀlva hemma", berÀttar Saga.Grahn Nilsson.
"Vi har ocksÄ tagit fram ett showkit med experiment som familjen sjÀlva kan tsjÀlva hemma", berÀttar Saga.Grahn Nilsson.

Nytt Àr ocksÄ att man kommer att ha teman pÄ Exploratoriet, dÀr det visas föremÄl som hör till temat.

– Och pĂ„ tisdagskvĂ€llarna genomför vi workshops kring temat, sĂ€ger Staffan.

Första temat, som gĂ€ller 5 november till 10 december, Ă€r ”JĂ€rnvĂ€gar”. Det Ă€r kopplat till den modell av Norrbotniabanan som finns pĂ„ Exploratoriet. ”Pappa” till den Ă€r Staffan Åkerlund som sjĂ€lv har ett mycket stort intresse för tĂ„g och jĂ€rnvĂ€gar. Han Ă€r nĂ€mligen ny i styrelsen för Svenska JĂ€rnvĂ€gsklubben och Ă€r ordförande för lokalavdelningen i SkellefteĂ„.

Staffan Åkerlund Ă€r sedan 1 augusti ny vd pĂ„ Exploratoriet.
Staffan Åkerlund Ă€r sedan 1 augusti ny vd pĂ„ Exploratoriet.

I bagaget har han att vara verksamhetscontroller vid SkellefteĂ„ Kommun, lĂ€rare och styrelseledamot för NTA Skolutveckling. 

– VĂ„r vision Ă€r att Exploratoriet ska bli Sveriges bĂ€sta science center och det kommer vi att fixa med vĂ„r fantastiska personal, sĂ€ger Staffan. 

Saga Grahnj Nilsson spelar i showen rollen som Elda.
Saga Grahnj Nilsson spelar i showen rollen som Elda.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!