Doldisen som styr gigafabriken

Kanadensaren Mark Duchesne, som är vd för Northvolt Ett AB, har hela sitt yrkesliv arbetat med att starta fabriker. Han älskar att bringa ordning i det kaos som alltid finns i startgrupps.


Mark Duchesne, började arbeta hos Northvolt Ett i juli 2023.

Mark Duchesne, började arbeta hos Northvolt Ett i juli 2023.

Foto: Lars Westerlund

Skellefteå2024-04-14 18:00

Mark Duchesne började hos Northvolt Ett i Skellefteå i juli 2023.

– Northvolts vd Peter Carlsson, som jag tidigare jobbat tillsammans med hos Tesla, hörde av sig till mig och frågade om jag ville vara med och utveckla batterifabriken i Skellefteå, berättar Mark Duchesne när Norran träffar honom på Northvolt Etts provisoriska huvudkontor strax utanför fabriksgrindarna.

undefined
Mark Duchesne i samspråk med Matti Kataja, Northvolts chef för kommunikation och samhällskontakter i Norden.

Tre veckor efter första frågan blev han vd för Northvolt Ett.

– Jag gillade verkligen vad jag såg och hörde, passionen, företagets filosofi och målet med verksamheten, säger Mark.

Han hade närmast arbetat fyra år hos det amerikanska företaget Nikola Motor Company som tillverkar batteridrivna fordon, elfordon med bränsleceller och energilösningar. Under dessa år var han bland annat ansvarig för deras globala verksamhet och som platschef vid fabriken i Phoenix, Arizona. De senaste åren ansvarade Mark för en ny fabrik i staden Ulm i Tyskland.

– Jag och min fru Sarah trivdes bra i Europa och ville gärna stanna kvar här. Eftersom Nikola beslutade att avyttra verksamheten i Ulm kom frågan från Peter mycket lägligt.

undefined
SKELLEFTEÅ 20211102 Nu arbetar cirka 3 500 från 106 nationer hos Northvolt och innan årsskiftet räknar man med att vara 4 000.

Mark och Sarahs tre barn är utflugna och bosatta i USA så det blev bara paret Duchesne som flyttade till Skellefteå där de köpte en villa i Stackgrönnan.

– Här kan vi sitta och titta ut över älven och det är inte speciellt långt till fabriken. Det känns hur bra som helst och vi vill verkligen bli en del av samhället. Numera är jag ett stor fan av Skellefteå AIK och har en säsongsbiljett.

Mark är född och uppväxt i staden Cambridge i Ontario, Kanada.

– När Toyota skulle bygga en fabrik med 3 000 anställda i min hemstad började jag att arbeta där och var med om starten av den. Där blev jag kvar i 22 år, bland annat som chef för flera avdelningar, berättar han.

undefined
Mark Duchesne utanför fabriken Northvolt Ett.

2015 gick flyttlasset till Teslas fabrik i Fremot i Kalifornien, där de tillverkar elbilar. Där arbetade han bland annat som produktionschef. Sedan bar det av till Nanjing i Kina där han som vice vd var med om att bygga upp det kinesiskt-tyska företaget Bytons fabrik som tillverkade elbilar.

Men nu är det Skellefteå som gäller och Mark Duchesne gillar sitt nya jobb.

– De senaste 15 åren har jag arbetat med startups i stor skala. Det är en härlig utmaning att arbeta i det härliga innovativa och kreativa kaos som alltid finns i ett företags tidiga skeden. Jag skulle aldrig kunna tänka mig att arbeta som ledare i ett företag där det mesta handlar om förvaltning, säger han.

Han berättar att nu anställer företaget cirka 100 personer varje månad.

– Vi är cirka 3 500 medarbetare från 106 nationer och innan årsskiftet räknar vi med att vara 4 000.

undefined
Fortfarande är man i tidig fas i de två första produktionsblocken i Northvolt Ett med en total kapacitet på upp till 16 GWh.

Mark Duchesne har lagt mycket krut på att skapa en bra ledningsgrupp med erfarna seniora ledare.

– Ledarskapet är enormt viktigt i alla företag och kanske speciellt i en stor startup där det kan vara lite rörigt. Det är mycket svårt att växa fort och då ställs extra hårda krav på att skapa stabilitet.

Mark har valt att ändra strukturen på organisationen. Tidigare var arbetsgrupperna ganska stora.

– Jag har brutit ner dem till mindre grupper och vi har också ökat resurserna till stöd åt medarbetarna.

Han konstaterar att produktionen i fabriken ökat markant sedan han började i fabriken.

– Då låg produktionstakten på cirka 1 000 batterier i veckan medan det nu handlar om tiotusentals och volymen ökar hela tiden, säger Duchesne.

undefined
"Det är en härlig utmaning att arbeta i det härliga innovativa och kreativa kaos som alltid finns i ett företags tidiga skeden.", säger Mark Duchesne.

Han betonar att man fortfarande är i tidig fas i de två första produktionsblocken med en total kapacitet på upp till 16 GWh.

– Ännu är det bara några linjer som är i gång och när det gäller fas 2, med ytterligare tre produktionsblock som ska kunna producera upp till 44 GWh, är byggnaden klar och nu ska maskinerna installeras. 

En annan viktig fråga som Mark Duchesne lagt mycket krut på är att få till en så riskfri arbetsmiljö som möjligt. Sedan han började har det varit en hel del tillbud bland annat en dödsolycka i fabriken och en hos en entreprenör.

– Det värsta som kan hända en chef är när en anställd inte kommer hem från jobbet. Det är vårt ansvar varje dag att förebygga olyckor. Teamen har arbetat oavbrutet sedan olyckorna för att förstå vad som hände, för att göra förändringar och stärka våra förmågor för att säkerställa en så säker arbetsmiljö som möjligt, avslutar Mark Duchesne.

Northvolt Ett

Fabriken Northvolt Ett på Bergsbyns industriområde omfattar cirka 150 hektar och vid full produktion beräknas 4 000 personer arbeta här. Totalt handlar det om 11 produktionsbyggnader med en tillverkningskapacitet på 60 GWh. Detta motsvarar cirka en miljon litiumjonbatterier per år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!