Hundratals fordon kontrollerade av polis på E4

Närmare 800 fordon kontrollerades av polisen på E4 under onsdagskvällen. 
Av dem var det bara några få som bröt mot trafikreglerna.
– I övrigt så skötte de sig riktigt bra med tanke på antalet får man ju säga, säger Daniel Bergée vid Skelleftepolisen.

Även Kronofogden var på plats för att utreda personer med skulder, berättar Daniel Bergée.

Även Kronofogden var på plats för att utreda personer med skulder, berättar Daniel Bergée.

Foto: Johan Nilsson/TT

Skellefteå2025-05-09 01:00

Vid 22-tiden på onsdagen stod flera polispatruller på E4 i höjd med Byske, norr om Skellefteå. Totalt kontrollerades nästan 800 fordon.

– Vi brukar göra såna här större kontroller lite nu och då. Det brukar gå under ett koncept som heter brott på väg där vi försöker profilera yrkeskriminella i trafiken. De flesta kriminella färdas ju på vägen på ett eller annat sätt, så därför är det en bra målyta att kontrollera trafik, säger polisinsatschefen Daniel Bergée.

Just nu pågår en nationell trafikvecka, där målet är just det – att upptäcka kriminell aktivitet på vägarna. Den här insatsen var en del av den.

”Vi hade ett antal flygande inspektioner också, när vi besiktar bilar efter vägarna”, säger Daniel Bergée vid Skelleftepolisen.
”Vi hade ett antal flygande inspektioner också, när vi besiktar bilar efter vägarna”, säger Daniel Bergée vid Skelleftepolisen.

– Vi gör det återkommande – flera veckor per år har vi extra fokus på det.

Och det finns en anledning till att så många patruller stod just där de stod.

– Det är framförallt för att det ett stort trafikflöde på E4 och kontrollplatsen där är ett bra ställe att hålla till på. Det är säkert och lätt att jobba för vår del, förklarar Daniel Bergée.

Under kontrollen var det enbart 14 förare som bröt mot trafikreglerna. En anmälan gällande olovlig körning upprättades, två tilldelades sanktionsavgifter för yrkestrafik, och elva fick ordningsböter på grund av olika typer av trafikbrott.

– I övrigt så skötte de sig riktigt bra med tanke på antalet får man ju säga.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!