Lova, 17, startar eget sommarcafé i Finnforsfallet

17-åringen Lova Smitt öppnar ett eget kafé i Finnforsfallet i sommar. 
Hon jobbar idag på Stigs konditori, men har länge varit sugen på att starta eget.
– Jag har alltid älskat att baka, och har länge velat öppna ett eget kafé, berättar hon.

Lova Smitt har startat kafébolag – till sommaren ska hon driva Kafé Finnfors.

Lova Smitt har startat kafébolag – till sommaren ska hon driva Kafé Finnfors.

Foto: Privat

Skellefteå2025-04-20 10:00

Sommarkaféet i Finnforsfallet har haft olika ägare under åren och har även stått tomt vissa somrar. Lovas mormor och morfar drev kaféet 2018, vilket gav henne idén till att använda just den lokalen till sitt sommarkafé. Hon berättar att hon inte får jobba i bageriet på Stigs konditori, men att hon har andra arbetsuppgifter som har gett henne erfarenheter som hon kan ha nytta av när hon nu i sommar startar eget. 

– Jag bakar smörgåstårtor, diskar och står bakom kassan, berättar hon. 

Planen är att Lova ska driva kaféet helt själv. Hon får hjälp av sina föräldrar med ekonomin, men det är hon som kommer att driva kaféet, och även baka allting själv.

– Utbudet i kaféet kommer att vara våfflor, småkakor och några olika bakverk varje dag. Om vi ska ha öppet på kvällen kommer vi nog att sälja hamburgare också, säger Lova. 

Har du stött på några svårigheter eller hinder med att starta eget som ung?

– Vi har haft lite problem med Swish och banken eftersom jag är under 18, men det har löst sig nu, berättar Lova. 

Den största svårigheten hon stötte på var gällande Swish. Hon kunde inte skapa flera konton eftersom hon är under 18 år. Hon fick som sagt hjälp med ekonomin av sina föräldrar, men hon berättar också att hon kommer behöva låna pengar för lokalen och för alla ingredienser som kommer behöva köpas in. 

Som det ser ut nu så kommer Lova att jobba själv i kaféet, men hon berättar att hon även kommer kunna få hjälp av sina vänner om det skulle behövas. Hon säger att hon ser fram emot att starta sitt sommarkafé och att hon hoppas att allt kommer gå som planerat.

– Jag hoppas att jag kommer trivas bra där. Det är som sagt bara öppet på sommaren, men om allt fungerar bra kanske jag även kommer kunna öppna det igen någon annan sommar, säger hon.

Fakta

Finnforsfallet

Kafé Finnfors ligger intill Skellefteälvens första kraftstation från 1908. Kraftverket drevs fram till 1960-talet. I dag är det ett museum över vattenkraftens historia och står intakt med generatorer, instrument och turbiner – precis som under de aktiva dagarna. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!