Kulturskolan ska utvärderas: Ska komma tillrätta med brister och långa väntetider

Kulturnämnden får i uppdrag att utvärdera förändringen av kulturskolan – och hur man ska komma tillrätta med eventuella brister och långa väntetider.

Kulturskolan ska utvärderas.

Kulturskolan ska utvärderas.

Foto: Anders Wiklund/TT

Skellefteå2019-11-26 15:15
Kulturskolan ska utvärderas.
Kulturskolan ska utvärderas.

Sommaren 2018 genomgick kulturskolan en större organisatorisk förändring då den flyttades från kultur- och fritidskontoret till kulturnämnden. Alliansen föreslår i en gemensam motion att förändringen som genomfördes bör utvärderas av kommunfullmäktige:

”Blev det som utredningarna och förarbetena angav och planerade för?”, skriver Alliansen i motionen.

Långa köer

I mars 2019 rapporterade Norran att 150 barn slutat spela instrument. En bidragande orsak var den borttagna möjligheten att gå undan för att spela på lektionstid. Verksamheten har också brottats med långa köer – där hundratals barn väntar på att få börja sin undervisning.

I alliansens motion – som fick bifall från kommunfullmäktige - föreslås också:

Att kulturnämnden får i uppdrag att redovisa orsakerna till de rådande problemen med väntetider till undervisning. Samt att nämnden ska presentera en plan för förändringar av kulturskolans inriktning, omfattning och finansiering för att svara upp mot eventuella brister.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!