Så mycket kostar kommunens personalfest

Först program för hela familjen på dagtid, följt av flera konserter på kvällen. Skellefteå kommun slår på stort – när det vankas personalfest om några veckor. Notan beräknas landa på fyra miljoner kronor.

Evelina Fahlesson (S), kommunalråd och ordförande i Skellefteå kommuns personalnämnd.

Evelina Fahlesson (S), kommunalråd och ordförande i Skellefteå kommuns personalnämnd.

Foto: Arkivbild: Yvonne Rönngren

Skellefteå2022-05-19 06:15

En gång per mandatperiod brukar kommunen bjuda in till personalfest. Förra festen anordnades 2016 och festen som nu kommer att genomföras den 11 juni planerades att gå av stapeln tidigare under mandatperioden, men pandemin satte stopp.

När restriktionerna nu slopats har kommunen planerat en riktig heldag.

– Det kommer att vara på Nordanåområdet och på dagen får man ta med sig hela familjen. På kvällen är det plus en, säger Evelina Fahlesson (S), ordförande i personalnämnden.

På dagen kommer man bland annat kunna lyssna på musik, besöka Exploratoriet eller ”ta en svängom på dansbanan”, som det står i inbjudan. På kvällen intas scenen av artisterna Felicia Takman och Danny Saucedo innan E-Type avslutar arrangemanget. Utöver underhållningen får även de inbjudna två matbiljetter. Den som inte har möjlighet att delta på grund av jobb får ett presentkort värt 400 kronor.

E-Type är en av flera artister som står för underhållningen på festen.
E-Type är en av flera artister som står för underhållningen på festen.

Evelina Fahlesson säger att kommunen har bjudit in ungefär 8 400 personer.

– Vilka som blivit inbjudna har bestämts utifrån vilken sorts anställning man har, säger hon.

Budgeten för festen är fyra miljoner kronor, vilket är en miljon mer jämfört med personalfesten 2016.

Tycker du att det är en rimlig summa?

– Det här är en fest som man har genomfört historiskt och det handlar om att man vill visa uppskattning till medarbetarna, säger Evelina Fahlesson.

Prislappen per person blir knappt 500 kronor.

Skulle det kunna vara motiverat att satsa ännu mer pengar på en sådan här sak?

– Det är en avvägning att bestämma hur mycket vi ska lägga på den här sortens aktiviteter. Därför är det viktigt att utvärdera så att de anställda tycker det känns relevant och att det håller en nivå så att man känner att det är värdefullt.

Så hur ser intresset ut då, vill folk gå på festen?

– Det jag har hört är att många tycker det är spännande att det är just E-Type som är en av de artister som kommer att finnas med under kvällen. I övrigt har jag inte hört så mycket, men jag tror att intresset är stort.

Konkurrerar kommunen med privata evenemang när man slår på så här stort?

– Nej, jag skulle inte säga det för vi har anlitat privata aktörer som hjälper oss att anordna festen. Det är inte att konkurrera med den privata marknaden, som jag ser det, utan vi gör det tillsammans med näringslivet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!