Pär Sjöström ansvarar för den nya Ica-butiken

Pär Sjöström blir ansvarig för den nya Ica-butiken i centrala Skellefteå. ”Det känns som att det var en självklar utmaning som av en riktig boost”, säger han.

Pär Sjöström berättar att det har varit ett självklart val att flytta och anta sig utmaningen med en ny butik.

Pär Sjöström berättar att det har varit ett självklart val att flytta och anta sig utmaningen med en ny butik.

Foto: Elisabeth Hedman

Skellefteå2022-10-13 15:37

Han har flyttat från Luleå till Skellefteå för att ta rollen som handlare för den nya Ica-butiken som öppnar snart.

– Jag och min familj flyttade hit för ungefär en vecka sedan, då vi har fått leta ett tag efter en bostad här. Mottagandet här har varit helt magiskt, trots att människor har retats lite grann med glimten i ögat om rivaliteten mellan hockeylagen Skellefteå och Luleå, säger Pär Sjöström och skrattar till.

I drygt 21 år hade han en Ica-butik i Luleå som han sålde den 1 oktober. Sedan i början av maj har han varit handlare på Ica Supermarket Torget i Vintergatan samtidigt som han har varit med i bygget av den nya butiken på Hörnellgatan mittemot Citykompaniet.

– Jag har alltid velat ha en måltidsbutik. Här i Skellefteå fanns det en lokal med en tillräckligt stor yta för att kunna skapa en sådan. Sedan är varken jag eller mig fru några som bara jobbar några timmar, så vi tänkte att om vi ska göra det här gör vi det ordentligt, säger han.

Paret tyckte därför att det var ett självklart val att flyttar tretton mil från Luleå till Skellefteå och anta sig utmaningen med en helt ny Ica-butik, som har gett dem en riktig boost.

– Det kändes som att vi fick världens nytändning och ett utlopp för den dröm som jag har haft så länge, säger han.

Den nya Ica-butiken kommer heta Ica Supermarket Skellefteå Torg och öppnar den 2 november. Pär Sjöström berättar att det är få förunnat att få ett sådant bra cityläge.

– Det är centralt där människor kan gå till butiken och det har varit väldigt kul att få rita butikens kök och få välja maskiner som ska vara där, säger han.

Ica Supermarket Skellefteå Torg är inte den enda nya matbutiken som öppnar i Skellefteå, då både Willys och Coops nya butiker skapar en del konkurrens.

– Jag tror att det är bra att det finns fler butiker i den här branschen. Vi gör bara varandra bättre, säger Pär Sjöström.

De är endast några veckor kvar tills butiken slår upp portarna och Pär Sjöström säger att kunder kan förvänta sig bra måltidslösningar och en bra lunchsatsning.

– Det kommer finnas en buffé. Kunden ska också känna att de kan hitta allt som de vill ha till en bra måltid eller att de ska kunna hitta något snabbt över lunchrasten, samt att de ska känna att vi har en smidig utcheckning, säger Pär Sjöström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!