”Jag tror vi ligger ganska rĂ€tt”

Kommunens vĂ€gansvarige, Jan Burlin, Ă€r medveten om siffrorna och att budgeten avviker mycket. ”Det Ă€r ett politiskt beslut och det har jag ingen Ă„sikt om”, sĂ€ger han.

Jan Burlin, verksamhetschef för gator och vÀgar i SkellefteÄ kommun, kallar Ärets vinter för extremvÀder och tror att den Àven kan pÄverka vÀgarnas livslÀngd.

Jan Burlin, verksamhetschef för gator och vÀgar i SkellefteÄ kommun, kallar Ärets vinter för extremvÀder och tror att den Àven kan pÄverka vÀgarnas livslÀngd.

Foto: Jeanette Lövgren

SkellefteÄ2020-02-18 06:15
undefined
Jan Burlin, verksamhetschef för gator och vÀgar i SkellefteÄ kommun, kallar Ärets vinter för extremvÀder och tror att den Àven kan pÄverka vÀgarnas livslÀngd.

– Vi fĂ„r inte mer pengar och plogar efter ett regelverk. DĂ„ blir det sĂ„. Dessutom tar vi med oss fjolĂ„rets underskott.

Dyrt per person men billigare per meter

Han pÄpekar att förvaltningen tidigare föreslagit neddragningar i vintervÀghÄllningen, men att det visat sig att detta inte har fungerat i praktiken.

– SĂ„ jag tror vi ligger ganska rĂ€tt Ă€ndĂ„.

”Vi har inte sĂ„ mĂ„nga livsstilsĂ„kare kvar”

Ni Ă€skar 35 miljoner kronor i budget frĂ„n 2021. Är det en rimlig budget med tanke pĂ„ utfallet?

– Det Ă€r rimligt en normal vinter nĂ€r det Ă€r mellan minus 2 och minus 15. DĂ„ har vi Ă„tminstone en chans att hĂ„lla oss inom budget, sĂ€ger Jan Burlin.

Men han pÄpekar att det omvÀxlande vÀdret ocksÄ kan fÄ andra effekter. NÀr vÀgbanorna tinar och fryser om vartannat slits de fortare och fÄr kortare livslÀngd. Det kan ge högre kostnader för underhÄllsbelÀggningen generellt.

Hur svÄrt Àr det att lÀgga budgeten?

– Vi tittar bakĂ„t och tar höjd för index nĂ€r det gĂ€ller löner och brĂ€nsle. Det Ă€r omöjligt att bedöma kostnaderna pĂ„ annat sĂ€tt. Till vĂ„rt och politikernas försvar kan man Ă€ndĂ„ sĂ€ga att problemet med halka har varit hemskt senaste Ă„ren och det har krĂ€vts ovĂ€ntat mycket sandning.

Byter stÄl

Han berÀttar att han snart har ett möte med SMHI. De Àr intresserade av hur Norrlandskommunerna hanterar klimatförÀndringarna och plogningsrutinerna. Inom kommunens verksamhet har man redan behövt Àndra pÄ saker för att klimatanpassa arbetet.

– Vi mĂ„ste tĂ€nka till nĂ€r vi byter utrustning, exempelvis hyvlar. Det gĂ„r inte att anvĂ€nda samma rivstĂ„lshyvlar pĂ„ de blöta gatorna. NĂ€r de fryser pĂ„ blir det svĂ„rt att cykla pĂ„ grund av ojĂ€mnheter. Och anvĂ€nder vi slĂ€tt stĂ„l sĂ„ mĂ„ste vi sanda direkt för att det blir sĂ„ halkigt annars.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!