Sedan tidigare under hösten har det rapporterats om att det har varit däckkris på grund av kriget i Ukraina. Men i Skellefteå har däckfirmorna inte märkt av någon kris.
– Det har gått jättebra för oss. Vi beställde däck redan i slutet på maj och i början av juni. Det är inga kunder som har blivit utan, säger Jonny Andersson, platschef på Vianor Skellefteå.
Och fortsätter:
– Vi brukar göra en prognos på hur många vinterdäck vi behöver långt innan vintern börjar, säger han.
På Skellefteå Gummi har de inte heller haft så mycket problem med vinterdäck.
– Det har inte varit någon däckbrist hos oss. Vi beställde vinterdäck redan i april. Vi hade på känn att ett sådant här problem skulle kunna dyka upp, säger Niklas Karlsson, ägare av Skellefteå Gummi.
De flesta av de stora däcktillverkarna i Ryssland har stängt ner sina fabriker. Vilket har resulterat i begränsade tillgångar och högre priser på däck.
– Det är vissa storlekar och märken som de har haft problem med. Men vi har kunnat lösa det på andra sätt om en kund har velat ha ett däckmärke som vi inte har haft, säger Niklas Karlsson.
Han berättar vidare att de redan har börjat förbereda sig för de kunder som vill ha nya sommardäck.
– Vi har redan köpt in sommardäck för de kunder som vill ha nya till våren, säger Niklas Karlsson.
Inte heller vid Euromaster Skellefteå och Jonssons Gummi har däckkrisen. .