Helena Helmersson, vd för H&M, hamnar, enligt tidningens topplista, på en elfte plats.
”Utmaningar”
Helmersson har medverkat på topplistan vid flera tillfällen. 2019 var hon på åttonde plats. Helena Helmersson utsågs till näringslivets mäktigaste kvinna 2014.
”Hon utnämndes i egenskap av H&M:s hållbarhetschef till Näringslivets mäktigaste kvinna redan för sex år sedan av Veckans Affärer. Hennes gedigna erfarenhet och kunskaper inom detta område har nu tagit henne till vd-posten på ett av världens största modeföretag. Det är här klädindustrin har sina allra främsta utmaningar, såväl när det gäller miljömässig som social hållbarhet.”, motiverar DI.
Xzakt Kundrelation
En annan person med anknytning till Skellefteå kvalar också in. Gunilla von Platen, grundare till Xzakt Kundrealtion, återfinns på plats 81med motiveringen: ”Tillsammans med Altor storägare i Transcom där hennes gamla bolag Xzakt är systerbolag. Har två egna investmentbolag som sammanlagt investerat 1 miljard på börsen.”.
Toppar listan gör Carina Åkerström, vd på Handelsbanken.