Åskådarna till årets studentbal kommer få se en mängd olika fordon rulla in till den röda matta. Ett färdmedel som kommer sticka ut är det som kompisarna Gustav Eklund och Karina Klochko ska färdas i – nämligen en militär bandvagn.
– Jag tror att folk kommer bli både chockade och imponerade när vi kommer i bandvagnen, menar Gustav.
Vad ser du mest fram emot under studentbalen?
– Det är att anlända och gå på röda mattan tillsammans med min kompis Karina, berättar Gustav.
Med tanke på världsläget, tror du att någon kan bli stött av att ni kommer i ett militärfordon?
– Jag tror inte det. Balen är ju en trevlig tillställning där man ska ha kul och jag tror mer att folk kommer att fokusera på det och tänka "wow" när vi kommer i ett unikt fordon, menar Gustav.
Föraren och ägaren av bandvagnen Tobias Hällgren ser fram emot att få skjutsa ungdomarna på tisdag.
– Jag köpte bandvagnen från Finland för ungefär ett och ett halvt år sedan. Min hobby är att fixa och trixa med fordon så det har varit kul att hålla på med den på fritiden.
För honom är det inte första gången han skjutsar till balen, däremot tror han att det kan vara första gången som någon transporteras i militär bandvagn till Skellefteås studentbal. Förra året skjutsade han ett par till balen i en militär lastbil.
Studenterna kommer att anlända till balen på Sara kulturhus via den norra entrén och inpasseringen kommer att starta klockan 17 och pågå fram till klockan 19.