Under en månad, fram till den 1 maj, var det möjligt att komma med en presentation av sin idé.
– Vi har fått många förslag och många av deltagarna har inte varit med i liknande tidigare, säger Ida Lindh näringslivsutvecklare på Skellefteå kommuns näringslivskontor.
30 bidrag
Totalt kom 30 bidrag med nya produkter eller tjänster.
– Bredden vi mött har varit oerhört spridd, frän hög teknisk höjd till nya trädgårdslösningar och vård i livets slutskede. Mycket har varit vardagsinnovationer, säger Sofia Gullholm, innovationsrådgivare vid LTU Business.
De fem som nu plockats fram kommer att kunna få rådgivning till ett värde upp till 15000 kronor vardera i olika former.
Vill fortsätta
Premiären av ”Klart smart” blev lyckad, summerar Ida Lindh och Sofia Gullholm.
– Med det här resultatet vill vi fortsätta driva satsningen några år. Vi tror att det finns många innovationer där ute och nästa gång vill vi försöka nå ut till ännu fler, säger Ida Lindh.
Tre av de fem som gått vidare och får konsultcheckar kunde närvara på tisdagseftermiddagen:
Löser bajsproblem
Siv Karbin, Skellefteå: Har en idé om hur det ska gå att enkelt hantera larmet vid lågt batteri på brandvarnaren för äldre och andra.
Jan Johansson, Malå: Har en lösning hur det ska gå till att plocka upp hundbajs i påse och bära den, utan att så att säga komma i direktkontakt med exkrementerna.
Kristoffer Landin, Skellefteå: Hans produkt är ett modulärt hyllsystem i trä med färgglada hörn.
Marine Renström och Veronica Eriksson kunde inte närvara. Marine har presenterat en trädgårdsartikel och Veronica har en ide om vård i livets slutskede.