Edvin, 14, om stans nya skola: ”Äntligen slipper jag allt stök”

En lugn miljö med små grupper, anpassade lokaler och tydlig struktur.
Det är vad som erbjuds på Skellefteås nya resursskola, som finns till för elever i behov av särskilt stöd.
– På min förra skola var det bråkigt och stökigt. Nu slipper jag allt det, säger 14-årige Edvin Lindfors.

Zakarias Fjellström och Edvin Lindfors tycker att resursskolan har hjälpt dem i skolarbetet.

Zakarias Fjellström och Edvin Lindfors tycker att resursskolan har hjälpt dem i skolarbetet.

Foto: Wilhelm Sandelin Anton

Skellefteå2025-05-01 09:30

Resursskolan är Skellefteå kommuns nyaste skolenhet. Den öppnade under våren och ligger i en avskild korridor inne på Norrhammarskolan i Skellefteå.

Skolan finns till för elever med omfattande behov av särskilt stöd. I dagsläget går här en handfull elever från årskurs 6 till 8.

Undervisningen och lärmiljön anpassas efter varje elevs behov, vilket även avspeglas i lokalernas utformning. I ett av klassrummen finns till exempel bås för den som behöver sitta mer avskärmat.

Förutsättningarna för eleverna kan vara väldigt olika:

– De kan behöva stöttning i såväl den sociala som pedagogiska och fysiska lärmiljön. Det kan vara kopplat till ljud och ljus eller antalet fysiska kontakter, förklarar rektor Jenny Eriksson.

– Vi kan erbjuda en lugn, avskalad och anpassad miljö med förutsägbara dagar, säger läraren Per Thonérfelth.

undefined
Läraren Per Thonérfelth i ett av Resursskolans klassrum. På whiteboardtavlan står planeringen för dagen: tanken är att den tydliga strukturen ska skapa trygghet bland eleverna.
undefined
Jenny Eriksson är rektor för resursskolan.

Resursskolan ersätter kommunens tidigare verksamhet ”resurscenter” som låg i Ursviken. En skillnad är att den nya resursskolan har en egen ledning, pedagogisk personal och elevhälsoteam. Tanken är att eleverna ska bli en del av ett sammanhang och få bygga en identitet tillsammans.

På gamla resurscentret fanns en målsättning att eleverna skulle återskolas och så småningom återvända till sina hemskolor. Den tanken finns inte längre kvar.

– Eleverna ska få slutföra sin skolgång hos oss. En del har nog tidigare kunnat uppleva en press att försöka anpassas för att komma tillbaka till sin hemskola, säger Per Thonérfelth.

undefined
Zakarias spelar gärna schack. På resursskolan finns flera bräden.
undefined
Edvin Lindfors visar upp några av de saker som han byggt i lego. Genom att väva in kreativa moment i undervisningen kan även inlärningen stimuleras.

För eleverna Edvin Lindfors och Zakarias Fjellström har det gjort stor skillnad att få vara på resursskolan. Båda upplever att den har hjälpt dem att komma vidare i skolarbetet.

– Jag gillar att det är tyst och lugnt här. Och det är tydligt vad vi ska göra varje dag, säger Zakarias Fjellström.

Edvin Lindfors håller med:

– Jag tycker att det är väldigt bra. På min förra skola var det bråkigt och stökigt, det var jättejobbigt att handskas med. Men nu har jag äntligen fått komma hit. Jag slipper stöket och kaoset och har bra kompisar.

Många av eleverna har anpassad studiegång för att klara av hela skoldagen. Men hela grundskolans timplan kan erbjudas för elever som orkar med det. Jenny Eriksson säger att det är viktigt att det finns olika alternativ beroende på behov.

– Alla elever ska få ha ett ställe där de kan vara sig själva och kunna utvecklas utifrån det.

undefined
Zakarias Fjellström, 13, och Edvin Lindfors, 14, är två av fem elever på den nya skolenheten.
undefined
Kortspel, böcker, pingis och mycket mer. Det finns mycket att göra mellan lektionerna.
FAKTA

Alla skolor är skyldiga att erbjuda särskilt stöd om det behövs. Resursskolan finns till för de elever som behöver ett ännu mer omfattande stöd för att få en fungerande skolgång. Det handlar om varaktiga behov av anpassningar i lärmiljön.

 Vårdnadshavare kan ansöka genom dialog med elevens  skola. 

I dagsläget finns fem platser på resursskolan. På sikt planeras det för att antalet platser ska öka. Det finns också planer på att utöka resursskolan till att omfatta även låg- och mellanstadiet.

Källa: Skellefteå kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!