De utländska lärarna i Skellefteå – så många är kvar

I samband med en rekryteringsresa till England nappade åtta utländska lärare och tog tjänst i Skellefteå. Men nu har den skaran decimerats något: ”Till hösten kommer vi att ha fem kvar”, säger skolchef Anders Bergström.

Anders Bergström: ”

Anders Bergström: ”

Foto: Montage

Skellefteå2020-06-28 11:00

Det var i januari 2018 som representanter från Skellefteå kommun begav sig till England för att försöka rekrytera lärare. Åtta utländska lärare valde att ta tjänster som lärare vid Skellefteå kommun. Alla befinner sig fortfarande i Sverige, men en har flyttat till en annan kommun och två har tagit tjänst hos en annan huvudman. 

– Till hösten kommer vi att ha fem utländska lärare kvar där fyra är i tjänst och en är föräldraledig, säger Anders Bergström. 

De tjänstgör på olika skolor i kommunen. 

Rekryteringsresan kopplades till akut lärarbrist. I dag ser det annorlunda ut, men faran är inte över. 

– Just nu är läget stabilt, men bristen på behöriga lärare är fortfarande stor i hela landet och vi kommer att behöva medarbetare framöver. Vi fortsätter att jobba med kompetensförsörjningen och tittar även på nya sätt att rekrytera. 

Han tillägger att det just nu finns behöriga lärare som inte har egna tjänster och säger att det rör sig om en handfull medarbetare. De är inte uppsagda, men befinner sig i en tjänstgöringspool i nuläget. Just nu är det en övertalighet på en handfull lärare, men brist på vissa ämneslärare, exempelvis språk. 

Blir det fler utlandsresor i syfte att försöka rekrytera fler lärare? 

– Vi har inte uteslutit det, men det blir inte i nuläget. Däremot är dörren inte helt stängd. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!