Morgonen efter villabranden i Hjoggböle ryker det från de förkolnade resterna. Regnet faller ned och lukten av brandrök känns långt innan de rödgula avspärrningarna syns.
Larmet kom vid halv tolv-tiden på fredagsnatten. Räddningstjänsten skickade ut ett stort antal fordon från flera stationer, men när resurserna kom fram var villan redan övertänd och bortom räddning.
– Vi avbröt insatsen klockan 03. Vi gjorde en kontroll klockan 09 och det såg lugnt och bra ut. Det kommer ju att ryka några dagar, det gör det alltid, säger Magnus Nyberg, inre befäl vid räddningstjänsten Skellefteå.
– Han där uppe har hjälpt till med regnet, det är tacksamt.
I samband med släckningsarbetet bröts strömmen, men boende i området fick snart tillbaka den igen. Det berättar en granne dagen efter branden.
– Det var ett kort avbrott, kanske en halvtimme.
Han var hemma och såg när branden härjade i grannhuset.
– Det blev riktigt varmt ett tag, och det regnade sotflagor. Men branden verkade fort vara kontrollerad, jag var aldrig orolig för mitt eget hus.
Boende i byn har en vattenförening, och vattnet stängdes av på fredagsnatten för att förhindra läckage från det förstörda huset. Grannen berättar att de provade att slå på vattnet igen på lördagsmorgonen och det verkar gå bra.
Ambulans var på plats under fredagsnatten och undersökte ägaren, som inte bedömdes behöva sjukvård. Han var ensam i huset då branden startade men lyckades ta sig ut i tid.
Polisen har förhört vittnen och upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet genom brand.
Orsaken till branden är ännu okänd.