Grundskolans underskott har ökat

I maj i år låg prognosen för 2018 på 45 miljoner kronor i underskott för grundskolan i Skellefteå. Den sista september i år hade det ökat med 22 miljoner kronor: ”Ekonomin är en jättestor utmaning för oss”, säger nämndsordförande Fredrik Stenberg (S).

Underskott för grundskolan i Skellefteå.

Underskott för grundskolan i Skellefteå.

Foto: Foto: Lars Westerlund

SKELLEFTEÅ 2018-10-25 15:00
Underskott för grundskolan i Skellefteå.
Underskott för grundskolan i Skellefteå.

67 miljoner kronor i underskott. Så var läget i för- och grundskolenämnden den sista september i år. Nu handlar det om att upprätta en åtgärdsplan för att minska kostnaderna, precis som förra året. Då landade det på drygt 40 miljoner kronor. Kommunstyrelsen ställde då två krav: Dels att upprätta en tydlig, konkret åtgärdsplan, dels att grundskoleförvaltningen ska ha en budget i balans år 2021.

– Ramökningarna vi har fått har inte motsvarat de kostnader som vi har, säger Fredrik Stenberg (S).

Enligt honom ser man nu över alla kostnader, men han vill inte precisera eller peka ut något område.

– Jag kan inte nämna något specifikt, utan vi tittar på alla kostnader, säger han.

Hur ser du på att grundskolan även i år verkar göra ett kraftigt underskott?

– Det är inte ovanligt att vi har ett underskott men det är knepigt. Jag har en fortlöpande dialog med budgetberedningen och vi har fått uppdraget att ha en budget i balans till 2021. Vi begär alltid mer pengar, men det är inte bara vi som har gigantiska utmaningar, säger Fredrik Stenberg (S) och tillägger:

– Jag vill inte göra panikåtgärder nu, men det är klart att jag är orolig för ekonomin och det finns nog inte en enda politiker i nämnden i dag som inte är det, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om