När förvaltningarna får sina pengar år 2017 kommer alla löner att vara uppräknade med en procent. Eftersom 2015 års löneökningar i snitt gav 2,9 procent åt kommunens anställda, talar mycket för att man ska tvingas slimma.
Kanske kan man spara på annat, men troligen inte då anslagen inte skrivs upp något alls för andra kostnader.
De får extra
Vissa särskilda tillskott ges dock:
En miljon extra till socialnämnden på grund av ökad volym, alltså fler personer som ska ha hjälp.
Barn- och grundskolenämnden får 11 extra miljoner för att de har fler elever att ta hand om, medan gymnasienämnden av motsatt skäl får en minskning med två miljoner.
Fritidsnämnden får tre miljoner extra till hyran för Balderhallarna. Kommunstyrelsen får cirka två miljoner extra som ska gå till Skelleftebuss och deras bussbyten.
4 331 miljoner totalt
Totoalt sett får nämnderna 45 miljoner mer än år 2016, vilket innebär att totala anslaget blir 4 331 miljoner kronor.
Det här förslaget godkändes av kommunstyrelsens arbetsutskott vid måndagens möte. Det går nu vidare till kommunstyrelsen och sedan vidare till de olika nämnderna för kommentarer. En budgetberedning ska sedan göras och 26 april ska kommunfullmäktige klubba den slutgiltiga budgeten för 2017.
Politisk strid
Allansen ville ändra vissa av summorna. De vill satsa 6,5 miljoner extra på barn- och grundskolenämnden samt tre miljoner mer till gymnasienämnden. Istället ville de minska socialnämndens post för försörjningsstöd med 7,5 miljoner samt minska pengarna till fritidsnämnden, eftersom de vill lägga ner Örjansbadet.
– Vi vill göra en skolsatsning och tänker särskilt på att vuxenutbildning och SFI ska vara arbetsmarknadsinriktat, säger oppositionsrådet Anderas Löwenhöök.
Förslaget gick dock inte igenom.
Gått back två år
Anledningen till att de ledande inom kommunen vill lägga en tight budget är att den skattefinansierade delen gick back år 2014 och även väntas bli en smula negativ år 2015. Detta trots att målet egentligen är att ha ett positivt resultat på en eller två procent.
Det är för att vända trenden man nu vill ha en rätt tuff budget.
Görs inga ändringar skulle år 2017 ge ett positivt resultat på 65 miljoner.