Larmet om ett drunkningstillbud inkom till SOS vid 19-tiden under onsdagskvällen i centrala Umeå. Vittnen såg hur en person, en man, föll av en vattenskoter och försvann under vattnet nedströms vid Kyrkbron nära Bildmuseet.
Vattenskoterförare befaras ha drunknat i UmeälvenEtt stort sökpådrag drogs i gång med både båtar och räddningshelikopter utan att den saknade mannen kunde påträffas. Räddningsinsatsen avslutades vid 20:30-tiden. Polisen fortsatte dock att söka med dykare ända fram till 00:30-tiden.
– Vi hade ett dykteam på plats i går kväll utan att någon person anträffades. Vi kommer påbörja dykandet igen vid lunchtid under torsdagen. Utgångspunkten bli från den plats där personen försvann i höjd med restaurangbåten och sedan kommer vi söka nedströms, säger polisens jourhavande förundersökningsledare Jari Kiemunki.
Polisen har varit i kontakt med flertalet personer som blev vittnen till händelsen ute i älven.
– De har sett hur en man av okänd anledning ramlat av vattenskotern. Den hypotes vi arbetar efter är att den man som hyrde den här vattenskotern, också är den man som nu saknas, säger Jari Kiemunki.
Den saknade mannen är hemmahörande i Umeå.
Utsände fotografen Henrik Karmehag befinner sig på platsen och berättar att polisen drog igång sökandet med båt vid cirka 10:20 under torsdagsförmiddagen.
– De håller på att åka runt och leta just nu. Polisens båt åker runt ute på älven vid konstnärligt campus, säger Henrik Karmehag.
– Jag pratade med polisen på plats vid 11-tiden. Då sa de att de inte kommer gå ned med dykare föränn båten hittat någonting, säger Henrik Karmehag.
Vid 14-tiden fortsätter polisen söka från sin båt i älven mellan Kyrkbron och Konstnärligt Campus.