Två personer knivrånades i Skelleftehamn – polisen söker vittnen

Två personer knivrånades i Skelleftehamn sent igårkväll. Polisen söker vittnen till händelsen.

Olyckor, katastrofer2017-10-13 09:31

Det var vid midnatt som ett larm kom in om rånet, som ska ha skett på Norra Hamngatan nära Folkets hus.

Två okända gärningsmän ska ha hotat två personer med en kniv och tilltvingat sig en mindre summa kontanter. 

– Vi har utfört vissa utredningsåtgärder under natten men har inte anträffat någon gärningsman. Utredningen fortgår, säger Christoffer Morén, jourhavande förundersökningsledare vid Västerbottenspolisen.

En polispatrull har varit på platsen och upprättat en anmälan gällande rån och hållit förhör med målsägarna.

Har ni några misstänkta gärningsmän?

– Såhär tidigt i utredningen väljer jag att inte uttala mig om det. 

Blev någon av de här målsägande skadade?

– Jag väljer att inte uttala mig om det heller. Motiveringen är att i min roll som jourhavande förundersökningsledare vill jag gärna att brottet ska berättas utan att man vet den andras historia, säger Christoffer Morén och fortsätter:

– Alternativt att ett vittne som är oberoende från målsägande och eventuella gärningsmän kan berätta hur det har gått till. 

Polisen söker vittnesuppgifter mellan 20.00 och 00.00 på den aktuella platsen. Har du sett något som kan hjälpa polisen? Ring 114 14. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!