Det var vid 02-tiden natten mot lördag som Skelleftepolisen genomförde en fordonskontroll på E 4 i höjd med Solbacken.
Myndigheten stoppade en bil med tre män i 40-årsåldern – och gjorde intressanta fynd i fordonet.
– Det som fanns i bilen gjorde att man började misstänka att männen förberedde en grov stöld av drivmedel, säger Jari Kiemunki, jourhavande förundersökningsledare vid Västerbottenspolisen.
Misstankar kvarstår
Männen fördes till Skellefteå polisstation och en förundersökning om förberedelse till grov stöld inleddes.
– De släpptes senare av åklagare. Om de skulle ha anhållits måste det ha funnits en risk att de skulle fortsätta sin brottslighet, vilket kräver att det ska finnas flera brott i närtid och bevis för att de kan begå brott igen, säger Kari Kiemunki och fortsätter:
– Alternativt att de riskerar fly landet eller förstör bevis.
Misstankarna om förberedelse till grov stöld kvarstår för samtliga av männen.
Stöldrelaterade incidenter
Det här är en av flera stöldrelaterade incidenter i Västerbotten under helgen.
Sent på lördagskvällen greps en kvinna och en manpå en camping i Skellefteområdet misstänkta för stöld i Västernorrland. Paret hade fångats på övervakningskameror.
I Umeå har polisen tagit fast en stöldliga. Sex personer sitter anhållna.
– Personerna misstänks för att ha varit inne i butiker och stulit dyrbara jackor. Vid ett tillfälle ska de ha kommit över jackor för 15 000 kronor, men jag tror det rör sig om mer, säger Jari Kiemunki till VK.