Piteå: Kvinna blev överfallen av okänd man

En kvinna i 25-årsåldern blev överfallen och grovt misshandlad på Strömnäs i Piteå sent på lördagskvällen.

Olyckor, katastrofer2017-11-05 10:56

SOS Alarm fick samtal om misshandeln strax före midnatt och polisen larmades till platsen, rapporterar Piteå-Tidningen.

— En kvinna har blivit misshandlad av en för henne okänd man. Det är oklart om han använt något tillhygge men hon hade skador i ansiktet och över bröstkorgen, säger Johan Aittamaa, befäl vid polisens regionledningscentral.

Efter överfallet tog sig kvinnan hem till sin pojkvän som larmade 112. Flera polispatruller har sökt efter gärningsmannen i området men utan resultat.

— Troligen har han lämnat i en bil. Vi har även haft en hundpatrull på plats som genomfört saksök och vi har gjort vissa beslag som jag inte vill gå in närmare på, säger Johan Aittamaa.

Kvinnan fördes i ambulans till sjukhus men uppges inte ha fått några livshotande skador.

Jon Velander/ Piteå-Tidningen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!