Försvann efter båttur utanför Bygdeå – har hittats vid liv på en ö

En äldre kom inte tillbaka från sin båttur under tisdagskvällen, men under onsdagsförmiddagen hittades han på en ö.

Olyckor, katastrofer2017-09-06 12:51

Klockan 21.17 larmades SOS om en båtolycka utanför Bygdeå, Robertsfors kommun. Händelsen ska ha inträffat ute på Bygdefjärden.

– En man ska ha varit ute med en båt och inte kommit hem ännu, berättar Marie Andersson vid polisens regionledningscentral.

Räddningstjänsten och Sjöräddningen ha tillkallats för ett eftersök.

– Jag har inte så mycket mer information i nuläget. Vi vet för lite just nu, säger Marie Andersson.

Uppdaterad 22.27:

Västerbottens-Kurirenrapporterar att det är en 73-årig man som saknas. Sjöräddningens helikopter har hittat båten, men mannen saknas fortfarande.

– Våran helikopter har hittat båten med nät som fastnat i motorn. Mannen var inte i båten. Det var hans fru som slog larm när han inte hade kommit tillbaka efter ha varit ute och lagt nät, säger Anders Lännholm på sjö- och räddningscentralen, till VK.

Helikoptern samt två båtar från Kustbevakningen och Räddningstjänsten söker nu efter mannen.

– Vi kommer fortsätta leta hela natten, säger Anders Lännholm.

Uppdatering 06.58:

Mannen är fortfarande försvunnen. Marcus Clemer vid Sjö- och räddningscentralen meddelar att de nu har avbrutit sitt sökande.

– Vi har överlämnat det till polisen, säger han.

Uppdatering 07.43:

– Räddningstjänsten har sökt under natten men inte påträffat mannen, säger Peder Jonsson, kommunikatör vid Polisens regionledningscentral.

Att Sjö- och räddningscentralen nu under morgonen avbrutit sökandet i vattnet innebär att polisen tar över och fortsätter sökandet. Det blir dock på land - eftersök av saknad person.

– Eftersom räddningstjänsten sökt i vattnet och inte påträffat honom är utsikterna i princip obefintliga att påträffa mannen vid liv i vattnet. Därför fortsätter vi nu att kontrollera på land.

Uppdatering, 11.36:

Den man som saknats efter en båttur på måndagskvällen har hittats vid liv på en ö, det uppger Västerbottens-Kuriren.

Strax före klockan 10.30 på tisdagsförmiddagen fick SOS Alarm in ett samtal om att någon synts till ute på en ö. Räddningstjänsten som åker dit hittar då den 73-årige mannen.

Mannen ska inte ha behövt uppsöka sjukvård utan kunde återförenas med sin familj på fastlandet.

– Han verkade under omständigheterna må bra, han var vid god vigör, säger Peder Jonsson till VK.

I och med att mannen återfunnits så har polisinsatsen i ärendet avslutats.

Jonas Nilsson/Norran

Nils Jonsson/Västerbottens-Kuriren

Elisabeth Eriksson/Norran

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!