Flera omhändertagna för fylleri i Skellefteå i natt

Ett flertal personer omhändertogs i Skellefteå under natten till söndagen rapporterar polisen.

Olyckor, katastrofer2016-04-24 09:22

Vid halv ett-tiden omhändertogs en ung kvinna av en ordningsvakt på ett uteställe i Skellefteå. Polis åkte till platsen och övertog omhändertagandet. Kvinnan fick spendera natten i polishuset för tillnyktring.

Vid halv-två tiden larmade ordningsvakter på ett annat uteställe i Skellefteå polisen då man misstänkte en man för att vara drogpåverkad. En polispatrull åkte till platsen och medtog mannen till polisstationen för provtagning. Mannen fick på grund av berusning spendera natten på polisstationen för tillnyktring i väntan på förhör.

Vid två-tiden, på samma krog, omhändertogs två personer på grund av berusning. Dena ena låstes in på polisstationen för tilnyktring och den andra överlämnades till tillnyktringsenheten.

Vid halv fyra påträffades en man sovandes utanför ett snabbmatställe i Skellefteå. Mannen lades in för tillnyktring.

– En lugn natt i Västerbottens län utan några grövre brott anmälda. Dock ett antal individer omhändertagna på grund av berusning, sammanfattar Västerbottenspolisens vakthavande befäl Markus Karlsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!