Det var vid middagstid på tisdagen som polisen fick tips från allmänheten om att personbil hamnat i diket i Fällbäcken, strax norr om Skellefteå.
När polispatrullen kom till platsen påträffades en 45-årig man i närheten av fordonet. Misstankar uppstod om grovt rattfylleri, och vid närmare kontroll visade det sig att föraren inte ägde bilen utan att den tagits från ägaren i Bjurfors.
Misstänks för dubbla brott
45-åringen fördes inledningsvis till Skellefteå lasarett för omplåstring av de skador han ådrog sig i samband med dikeskörningen.
– Efter ett kortare förhör på tisdagskvällen anhölls mannen av jouråklagare, på sannolika skäl misstänkt för grovt rattfylleri och tillgrepp av fortskaffningsmedel, säger Patrik Manberg vid polisen i Skellefteå.
På onsdagen satt mannen fortfarande anhållen, nya förhör ska hållas.
Både erkänner och förnekar
Eftersom mannen saknar hemvist i Sverige så görs just nu bedömningen att det finns en flyktfara om han släpps fri. Därför kan det gå så långt att mannen senare i veckan begärs häktad.
45-åringen har i det första förhöret erkänt rattfylleri men han förnekar att han olovligen tagit personbilen.