Bilist körde på älg – ingen person skadades

Tisdagskvällen. Inträffade i Bergsbyn.

Foto: Foto: Lina Andersson

Olyckor, katastrofer2015-09-22 21:32

Efter 20-tiden på tisdagen körde en bilist på en älg på väg 372, Skelleftehamnsleden, i höjd med Bergsbyn.

Uppdatering 20.47

Enligt uppgifter från SOS Alarm så ska det vara lugnt på platsen, men det är i nuläget oklart om någon behöver föras med ambulans till sjukhus.

Uppdatering 21.22

Enligt uppgifter från räddningstjänsten i Skellefteå så var det en personbil som krockat med en älgtjur på Skelleftehamnsleden mellan de två infarterna till Bergsbyn.

– Personen klarade sig oskadd, men älgen fick avlivas på plats av jägare, säger Ola Lindström på räddningstjänsten.

Höll nollan. Markus Svensson storspelade i målet när Skellefteå AIK bortaslog Bili Tygri Liberec i CHL. Foto: Bili Tygri Liberec/Getty Images.
Höll nollan. Markus Svensson storspelade i målet när Skellefteå AIK bortaslog Bili Tygri Liberec i CHL. Foto: Bili Tygri Liberec/Getty Images.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!