Norran berättade om polisanmälan i mitten av oktober. En kvinna som blev våldtagen av en 50-årig man i en lägenhet i Skellefteå undersöktes av en stafettläkare efter händelsen.
Efter undersökningen upprättade Skelleftepolisen en anmälan om sexuellt ofredande utifrån hur läkaren uppträtt och kommenterat bland annat kvinnans klädsel.
”Olämpligt bemötande”
Förutom polisutredningen så har även Västerbottens läns landsting reagerat på händelsen, som av chefer inom sjukvården bedömts som ”en isolerad händelse som handlar om olämpligt bemötande”.
Nu har åklagare Andreas Nyberg beslutat att lägga ned förundersökningen.
– Utifrån utredningsmaterialet gör jag bedömningen att det inte handlar om att något brott har begåtts. Vad kvinnan berättat att läkaren har sagt är enligt min uppfattning inget sexuellt ofredande.
– Däremot kan man säga att det handlar om ett olämpligt och oprofessionellt bemötande från läkarens sida. Så det får bli en fråga att ta upp för läkarens arbetsgivare, tillägger Andreas Nyberg.
Kvinnan har i förhör berättat att hon tyckte att läkaren lämnat konstiga kommentarer vid undersökningen.
Anmälda läkaren till våldtäktsoffret: ”Djävligt snygg skinnjacka”Chefen om anmäld läkare: ”Det här är en isolerad händelse och han jobbar inte kvar”