Händelsen inträffade på Solbackens handelsområde i Skellefteå vid 12-tiden på tisdagen.
Enligt anmälan hade mannen varit och handlat i en av butikerna, därefter började han gå mot bilen som stod mitt på det stora parkeringsområdet.
– Då kom det fram en kvinna som ville att mannen skulle skänka pengar till ”barn i nöd”, hon hade ett papper som skulle innehålla fakta om insamlingen.
Hon ville att mannen, som är i 90-årsåldern, skulle skänka 200 kronor, berättar Joakim Oja.
Blev mycket påstridig
När mannen nekade blev den främmande kvinnan mycket påstridig och följde efter mannen när han gick mot bilen.
Enligt anmälan blev kvinnan så pass närgången att hon försökte krama om den äldre mannen, som avvisade kramandet.
Gav kvinnan 50 kronor
– Med en förhoppning om att kvinnan skulle gå därifrån gav han henne 50 kronor, pengar som mannen hade i sin plånbok tillsammans med en större summa pengar.
– Kvinnan fortsatte dock vara påstridig, sökte kroppskontakt och hjälpte också mannen med att lasta in en påse i bilen, berättar Joakim Oja.
Plånboken var försvunnen
Men plötsligt skyndade sig kvinnan från platsen och kort därefter – den äldre mannen hann inte ens sätta sig i bilen – upptäckte mannen att plånboken var borta från den ytterficka i jackan där den förvarades.
Polis kallades till platsen, mannen lämnade ett signalement och fick dessutom följa med polispatrullen till andra affärer och parkeringsplatser där man kunde misstänkta att den här typen av insamlingar kan ske.
Varning för insamlingar
– Men mannen såg inte kvinnan som han träffade uppe på Solbacken, berättar Joakim Oja.
Polisen i Skellefteå vill nu varna för den här typen av insamlingar, som under flera år främst under sommarhalvåret förekommit i Skellefteå och på andra orter runt om i landet.
”Det här är extra fegt”
Joakim Oja igen:
– Först och främst är det extra fegt att ge sig på en äldre person på det här sättet, att utnyttja deras hjälpsamhet men också försvarslöshet. Därför är uppmaningen att verkligen förvara värdesaker på ett sådant sätt så det försvårar för ficktjuvar.
”Var extra försiktig”
– Dessutom ska man vara väldigt försiktig med att skänka pengar till den här typen av insamlingar, där man inte har någon kontroll på var pengarna hamnar. Det finns ju etablerade organisationer, som ibland också finns ute vid affärer, som samlar in pengar.
Här kan du läsa meraom polisens varningar om stölder och ficktjuvar.
Ny polisvarning om falska insamlingar