Kicki Ringlöw från Holmsund befann sig på en nöjesresa i Stockholm tillsammans med tre kollegor från ambulansen i Umeå.
De hade precis ätit middag och skulle gå till hotellet för att hämta sina väskor. Tanken var att de skulle resa tillbaka till Umeå på fredagskvällen.
De promenerade efter Drottninggatan när de hörde ett motorljud.
– Jag tittade upp mot höger och såg lastbilen. Motorn rusade och den körde säkert 70-80 kilometer i timmen. Lastbilen körde också in i bilar som stod parkerade efter gatan, säger Kicki Ringlöw till Västerbottens-Kuriren.
Folk började skrika. Kicki och hennes kollegor försökte varna folk.
– Vi ropade åt folk att de skulle hoppa undan. Bilen mejade ned tre personer bara några meter från oss.
En person släpades med bilen, den andra blev helt påkörd och ytterligare en tredje person kördes på.
Ambulanspersonalens första reaktion var att hjälpa de skadade. De kunde dock snabbt konstatera att både den första och den andra personen som körts på var döda.
– Den tredje reste sig upp efter en stund. Inom tio meter från oss låg det två döda och en skadad.
De befann sig en bra bit upp efter Drottninggatan och inser nu att många fler kan ha dödats eller skadats efter den långa sträcka som fordonet måste ha färdats.
Kicki och hennes kollegor var bara några meter från bilen när den körde förbi dem.
Snart hörde de smällen från när lastbilen körde in i varuhuset längre ned efter Drottninggatan. Det började ryka, svart rök vällde ut från byggnaden och de förstod att det inte var någon olycka utan kunde handla om ett bombdåd.
– Vi tänkte att det kommer snart någonting mera. Vi sprang därifrån och skrek ”bomb” för att varna andra. Vi tänkte att det är ett ord som alla förstår.
Ambulanspersonalen från Umeå bara sprang. De visste inte först vart de hamnat men insåg att de befann sig på Sveavägen. Vad de skulle göra eller vart de skulle ta vägen visste de inte heller. Efter ett tag fick de tag i en taxi och kunde åka ut till Solna där en anhörig till en av Kickis kollegor bodde. Hon var inte hemma men de blev insläppta hos en granne.
– Vi är helt chockade. Vi jobbar allihop inom ambulansen och två av oss ska jobba i helgen.
Hur det ska går vet inte Kicki. När VK talade med henne var det också oklart hur de skulle ta sig ut till Arlanda för att resa hem till Umeå.
Monica G Engström/ Västerbottens-Kuriren