Anders Jonsson och Nicklas Classon, platschef respektive biträdande platschef för utredningen i Norsjö, konstaterar att det under hela tisdagen har pågått ett intensivt arbete med att hålla förhör, genomföra tekniska undersökningar med mera.
– Oerhört mycket handlar om att samla in uppgifter, sedan tar det tid att bearbeta, analysera och förstå vad man har samlat in, säger Anders Jonsson.
Trots det stora pådraget har polisen inte fått in särskilt många tips och iakttagelser.
Nu efterlyser man fler uppgifter från allmänheten, stort som smått.
– Det gäller inte bara på Åkargatan utan även mitt i samhället. Både den äldre kvinnan och den misstänkte gärningsmannen bör ha synts till där, säger Anders Jonsson.
Polisen har även beslutat att den stora personalstyrkan blir kvar i Norsjö åtminstone till och med torsdag.
Den misstänkte gärningsmannen sitter på tisdagseftermiddagen fortfarande anhållen. Något beslut om eventuell häktning har ännu inte fattats.