Med en temperatur kring fem grader var det en och annan som huttrade till så väl bland balparen som publiken.
Strax innan första paret anlände började duggregnet falla från skyn, och vid slutet var det tyngre droppar. Många var de som kommit för att se balparen äntra röda mattan, in till balen.
Att Arvidsjaur är ett samhälle som i mångt och mycket andas motorer syns inte minst vid tillfällen som dessa. Bilarna som rullar in för att lämna av vid Hotell Laponia är imponerande.
Arvidsjaur må vara litet, men variationen av hästkrafter är det inte. Avslutningen när Sanna Robertson kom in på en vacker och ståtlig nordsvensk häst var pricken över ytterst berömda i:et.
Malin Johansson/NN
Glada. Nila Rahimi och Javad Ibrahimi (fordons bilmek) var bland de första paren som anlände. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Student. Anton Holmlund tar på fredag studenten från fordons transport. Här med kvällens dejt Frida Forsgren. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Många fotografer. Det var många som ville fånga nära och kära på bild när de passerade. Här är det Edvin Lundmark (naturvetenskap) och Jenny Karlsson. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Anlänt. Oscar Burman (naturvetenskap) och Fanny Johansson. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Två blivande studenter. Marco Wallström (ekonomi) och Lisa Reinholdsson (samhällsvetenskap). Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
På ingång. Gloria Gomez (samhällsvetenskap) och Daniel Valdivia. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Glädje. Studenten Andreas Johansson (fordons transport) och Laila Keller. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Framme. Sixten Renström och Maja Renström (naturvetenskap). Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Matchar. Kristoffer Lindgren Lestander och Doline Niyomufasha (samhällsvetenskap). Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion
Hästkrafter. Veronika Granström och Sanna Robertson (barn och fritid) anlände med en ståtlig nordsvensk. Foto: Malin Johansson/NN
Foto: Foto: Norrans redaktion